Reklama

Katowice rozdają mieszkańcom budki dla ptaków

Redakcja
Miasto przekaże chętnym 90 budek lęgowych dla ptaków. Zostały one wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES.

Budki mogą być przydatne ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, głównie sikorkom i wróblom-mazurkom. – Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami – wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Skoro miejsc do gniazdowania jest coraz mniej, to i ubywa ptaków. Ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy. – Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów – tłumaczy Karetta. Ornitolog przypomina, że Katowice są bogate w ptaki, które chętnie zasiedlają m.in. zapadliska pogórnicze, a także starsze drzewostany, w tym buczyny. Na terenie miasta można spotkać m.in. bociana czarnego, żurawia, trzmielojada, a także niedawno odkrytego w  murckowskich lasach puszczyka uralskiego.

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel. –  Oddajemy w ręce mieszkańców budki lęgowe, z dołączoną instrukcją obsługi, żeby mogli sami je zawiesić i w ten sposób pomóc ptakom – mówi Wioleta Niziołek- Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Urząd miasta kupił budki lęgowe przygotowane podczas warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Stworzyły je osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na ich rehabilitację.

Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach. Po pozostałe można się zgłaszać, wysyłając maila na adres: [email protected]. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.

Do mieszkańców trafią najbardziej popularne budki lęgowe, które nadają się dla małych ptaków. Są zasiedlane przez wszystkie sikory, wróbla mazurka, kowalika, krętogłowa, muchołówkę żałobną i inne małe dziuplaki. Podwójne wyciągane drzwiczki zapewniają ochronę przed drapieżnikami oraz umożliwiają czyszczenie budki przed okresem lęgowym. Budka wyposażona jest też w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie. Jest naturalna, nieimpregnowana i nieheblowana, bezpieczna dla ptaków i środowiska naturalnego.

Budki nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie, gdzie brakuje naturalnych dziupli. Wieszamy je najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią. Sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.  Okres, w jakim można zawiesić budki, zaczyna się już jesienią i kończy zimą (połowa marca).  Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca . Ptaki przylatujące do Polski na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić.


Tagi:

Komentarze

  1. mixmix 25 lutego, 2021 at 4:02 pm - Reply

    Po co przecież pisklę to nie ptak!

    • kukura 25 lutego, 2021 at 7:51 pm Reply

      Jak wiadomo jajko to ptak.

  2. Artur 25 lutego, 2021 at 12:16 pm - Reply

    Świetna inicjatywa, boję się tylko że w tempie w jakim miasto chce wydawać zgody na wycinkę drzew, budek będzie więcej niż potencjalnych lokalizacji do ich zamocowania.

  3. Grucha 25 lutego, 2021 at 11:52 am - Reply

    Może zamiast bawić się w rozdawanie budek i udawać miłośników przyrody przestaliby wycinąć drzewa gdzie popadnie

Dodaj komentarz

*
*