Reklama

Katowice powalczą o kolejny tytuł europejskiej stolicy. Tym razem chcą być stolicą nauki

Prof. Ryszard Koziołek i prezydent Marcin Krupa.

Redakcja
Kultury i zielona już były, a teraz Katowice chcą zostać kolejną stolicą. Tym razem Europejską Stolicą Nauki. W wygranej ma pomóc różnorodność ośrodków akademickich na terenie miasta.

Katowice chcą być Europejską Stolicą Nauki. Dzisiaj miasto i największa uczelnia w mieście poinformowały o tych planach. – Mam takie poczucie, że atrakcyjność Katowic i aglomeracji wynika właśnie ze zróżnicowania ośrodków akademickich. Mamy tu uniwersytet, świetną politechnikę, doskonałą uczelnię medyczną, uczelnię ekonomiczną w sąsiedztwie, świetne uczelnie artystyczne. Możemy rzeczywiście przygotować bardzo ciekawy i różnorodny program tych obchodów – mówi prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Te obchody to trwające przez rok święto nauki, czyli wydarzenia i działania prezentujące naukę w mieście i regionie. To święto kończy wielka międzynarodowa konferencja podsumowująca, którą musi również zorganizować wyłoniona „stolica”.

To już kolejny tytuł, o który chce się starać miasto. Katowice chciały już zostać Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku i Zieloną Stolicą Europy w 2022 roku. Walkę o te tytuły przegrały. Jednak władze miasta nie dają za wygraną. – Myślę, że to nas wyróżnia przede wszystkim, że staramy się o wiele różnych tytułów, pokazując idący za tym potencjał. Sam tytuł to jest jakiś honor i wartość dodana niemierzalna. Ale to, co idzie za tym tytułem, to jest istotne. Jeżeli jesteśmy na przykład Europejską Stolicą Nauki, to zupełnie inaczej patrzy się na infrastrukturę naszych uczelni. Inaczej też będzie patrzył rząd, mam nadzieję, na to, jakie pieniądze są potrzebne, żeby cały czas zwiększać ten potencjał i cały czas go rozwijać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak stwierdził prezydent, to może być przyczynek do dużych zmian w ośrodkach akademickich działających na terenie miasta. Zarówno uczelnia, jak i miasto liczą na to, że zdobycie tytułu umożliwi staranie się o większe dofinansowania. – Bardzo potrzebujemy nowych budynków dla chemii i biologii. Te, które mamy, pamiętają końcówkę XIX wieku. Żeby w naukach eksperymentalnych prowadzić badania na światowym poziomie, nie da się tego zrobić bez inwestycji – mówi prof. Koziołek.

O przyznaniu tytułu European City of Science decyduje organizacja Euro Science z siedzibą w Strasburgu. Tytuł jest przyznawany przez tę organizację poprzez bezpośrednie negocjacje. Katowice chcą zostać wybrane na Europejską Stolicę Nauki w 2024 roku. Tytuł na przyszły rok został przyznany holenderskim miastom – Hadze i Lejdzie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*