Reklama

Katowice otwierają biuro w Dolinie Krzemowej

Na zdjęciu od lewej: prof. Piotr Moncarz, Marcin Krupa i Łukasz Smacki. Fot. biuro prasowe UM Katowice.

G. Ż.
Katowickie start-upy mają mieć łatwiejszy dostęp do amerykańskiego rynku. Ma o to zadbać zatrudniona przez miasto osoba, które będzie pracować w Dolinie Krzemowej oraz doradca prezydenta Katowic, prof. Piotr Moncarz.

Za kilka tygodni w Palo Alto w Kalifornii ma zacząć działać biuro Katowic. Osoba, która będzie je prowadziła, ma odpowiadać m.in. za tworzenie baz danych dla katowickich firm oraz przedstawicieli amerykańskiego biznesu. – Podejmujemy jako miasto wiążącą współpracę z Doliną Krzemową. Do tej pory uczestniczyliśmy w różnych misjach, w tym w Kalifornii, gdzie staraliśmy się zaszczepić w ważnych ludziach trochę naszego miasta i regionu. Potrzeba teraz mocniejszych działań – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Te działania to m.in. powołanie doradcy prezydenta Katowic ds. współpracy z Doliną Krzemową. Został nim prof. Piotr Moncarz, który pracuje na Uniwersytecie Stanforda. – W sposób zorganizowany podchodzimy do stworzenia brandingu, marki regionu, otwierając przedstawicielstwo miasta, taką drogę przepływu między Katowicami i Doliną Krzemową. Marki nie buduje się poprzez działania PR-owe, ale przez fakty, działanie i osiągnięcia. Katowice w pewnym sensie pokazują reszcie Polski jak należy to robić. Wydaje mi się, że mamy dużą szansę na sukces – stwierdził prof. Moncarz. Dodał, że wiele polskich firm przyjeżdża do Doliny Krzemowej i liczy na szczęście. – Oczywiście, szczęśliwe przypadki się zdarzają, ale sukces wymaga systematycznej pracy. Chcemy być tubą, za pomocą której będziemy mogli promować Katowice i Polskę – mówił doradca prezydenta.

Warunkiem koniecznym promocji firmy przez biuro urzędu miasta w Dolinie Krzemowej jest prowadzenie biznesu w Katowicach. Szanse mają takie firmy jak Sprawy24. To spółka, która stworzyła aplikację dla kancelarii prawnych, dzięki której m.in. akta sprawy można trzymać w elektronicznej formie w tzw. chmurze. – Finalizujemy dużą inwestycję, w przyszłym roku planujemy wejście na rynek USA. Dla takich firm jak nasza, otwarcie biura w Dolinie Krzemowej pozwala wejść na rynek globalny. W USA otwieramy tylko biuro sprzedaży, ale cała firma zostaje w Katowicach – mówi Łukasz Smacki, prezes zarządu Sprawy24.

Otwarcie biura Katowic w Dolinie Krzemowej planowane jest na październik.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*