Reklama

Katowice na trzecim miejscu wśród miast najbardziej atrakcyjnych dla młodych. To wyniki rankingu Fundacji Schumana

G. Ż.
Katowice znalazły się na trzecim miejscu wśród 66 miast na prawach powiatu w rankingu ośrodków najbardziej atrakcyjnych dla ludzi do 30. roku życia. Wygrała Warszawa przed Rzeszowem. Na szarym końcu znalazły się Ruda Ślaska, Mysłowice i Bytom.

Ranking miast dla młodych opublikowała Fundacja Schumana. Dane do przygotowania zestawienia pochodziły z wielu źródeł (GUS, PKW, BIP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoraty drogowe i ochrony środowiska oraz informacje udostępnione przez same miasta), a każde miasto zostało ocenione w siedmiu kategoriach (łącznie 37 mierników): gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. W każdej z nich można było zdobyć 100 punków, a końcowy wynik jest średnią liczby punktów ze wszystkich kategorii.

Katowice zdobyły 49 punktów. Jak piszą autorzy rankingu, „wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w trudnej kategorii „Zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej (zwłaszcza pielęgniarsko-położniczej) i liczby oddziałów położniczych. Osiągają także niezłe wyniki, jeśli chodzi o dostępność placówek opiekuńczych (druga dziesiątka miast pod względem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach). W naszym zestawieniu są też drugim najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i trzecim najsilniejszym edukacyjnym (największe zagęszczenie najlepszych uczelni). Katowice są także atrakcyjne pod względem przeciętnych zarobków. Spośród dużych miast wyróżnia je również wysokość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz przeciętnych cen mieszkań w stosunku do zarobków.”

W poszczególnych kategoriach Katowice zajęły odpowiednio 2. (gospodarka), 3. (edukacja), 11. (infrastruktura), 9. mobilność, 11. (kultura i rozrywka), 32. (otwartość), 1. (zdrowie i opieka).

Autorzy rankingu określili młodych jako osoby w wieku 16-30 lat. Więcej o rankingu można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Sebastian Sz. 11 listopada, 2019 at 6:49 pm - Reply

  Fakty nie istnieją – istnieje tylko statystyka.

 2. Krzysztof 11 listopada, 2019 at 4:31 pm - Reply

  Młodzi z Katowic wyjeżdżali od lat 80 – tych a od niedawna ta emigracja się zatrzymała. W Katowicach młodych brak poza „słoikami” i ich wypasionymi brykami.

 3. Michal 10 listopada, 2019 at 9:51 am - Reply

  Szczególnie atrakcyjne dla mieszkańców.
  Same atrakcje.

 4. Obywatel 10 listopada, 2019 at 9:25 am - Reply

  Aaa, no tak.
  Atrakcyjne miasto dla młodych.
  Skąd oni przywędrują do miasta Katowice.

 5. Ss 9 listopada, 2019 at 6:02 pm - Reply

  He he to chyba jakies jaja miasto syf brud i smog zima zaleze szopienice janow burowiec to najbardziej zaniedbale dzielnice!!!! Miasto nic z tym nie robi !!! Pokazuja centrum w tv i propaganda sukcesu!!!! A gdzie sa baseny od 20 lat czekamy za uszoka juz mialy byc a gdzie tramwaj na ochojcu!!! Gadka tylko przed wyborami ze cos robimy!!!

Dodaj komentarz

*
*