Reklama

Karetka „wjechała” do budynku przez dach

G. Ż.
Takiej operacji nie powstydziłby się najlepszy chirurg. Wymagała precyzji, skupienia, uwagi i dokładności. Do budynku Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu wstawiona została dziś prawdziwa karetka. Nie dało się tego zrobić inaczej niż przez stworzony specjalnie w tym celu otwór w dachu. Ambulans posłuży studentom medycyny do nauki zachowania w sytuacjach nagłych.

Operacja przy użyciu specjalnego dźwigu trwała kilka godzin. Ważący 3 tony ambulans został podniesiony na wysokość 25 metrów, a potem opuszczony przez otwór w dachu do pomieszczenia na piątej kondygnacji Centrum Symulacji. Powstanie tam tzw. strefa przyszpitalna, czyli obszar, w którym symulowane są scenariusze nagłych zdarzeń medycznych, takich jak wypadki czy nagłe zatrzymanie akcji serca.

Ambulans wstawiony przez dach to prawdziwa karetka pozbawiona silnika i skrzyni biegów. Ma pełne wyposażenie medyczne i symulator pacjenta, służący do nauki zabiegów ratowniczych.

Oprócz strefy przedszpitalnej w centrum znajdą się także: Szpitalny Oddział Ratunkowy, sala intensywnej terapii i sala operacyjna, sala intensywnej terapii noworodka, sala porodowa oraz pracownia umiejętności chirurgicznych, sale przeznaczone dla studentów stomatologii. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej nastąpi jeszcze w tym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*