Reklama

Kamienica z Katowic walczy w ogólnopolskim konkursie [GALERIA]

Redakcja
Nagroda za modernizację roku może trafić do Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Ponad stuletnia kamienica przy ul. Gliwickiej 13 ma szansę na wygraną. Budynek został wyremontowany za ponad 3 mln zł.

Kamienica w centrum Katowic ma szansę na wygraną w ogólnopolskim konkursie na najlepszą modernizację roku. „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to organizowany od 26 lat konkurs. Jest skierowany do inwestorów, wykonawców oraz projektantów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Chodzi o to, aby docenić najciekawsze przedsięwzięcia budowlane. Zrewitalizowana kamienica przy Gliwickiej, której remont zakończył się pod koniec 2021 roku, została zgłoszona w kategorii obiekty mieszkalne.

Kamienica przy ul. Gliwickiej została wybudowana na początku XX wieku. Jest bogato zdobiona i miała spełniać potrzeby mieszkaniowe odpowiednie dla ówczesnej klasy wyższej. Przy wznoszeniu kamienicy użyto najwyższej jak na tamte czasy jakości materiałów. Marmurowe mozaiki, polichromie, granitowe wykończenia sprawiały, że od samego wejścia widać było status społeczny jej mieszkańców. Na I piętrze mieszkał w niej gen. dyw. Kazimierz Horoszkiewicz, który od kwietnia 1922 roku był dowódcą 23 Dywizji Piechoty odpowiedzialnej po plebiscycie za zajęcie terenów przyznanych Polsce.

Niedawno kamienica została odnowiona. Pod koniec grudnia 2021 roku zakończył się jej gruntowny remont wraz z oficyną. – Wyremontowano klatkę schodową oraz elewacje, odtworzono tynki na gzymsach, a także detale architektoniczne. Odkryto skrywane pod farbami polichromie, wymieniono dach, a nad wykuszem umieszczono nową kopułę z tytanowo-cynkowej blachy. Renowacją objęto również stolarkę okienną i drzwiową. Część jej elementów poddano odnowieniu, a część wymieniono na nową – wylicza Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Poza tym wrażenie robi też odnowiony przejazd bramowy. Zlikwidowano piece węglowe, ponieważ budynek jest teraz przyłączony do sieci ciepłowniczej.

Remont kosztował łącznie 3,3 mln złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Spójności UE wyniosło ok. 1,3 mln złotych.

O przyznaniu statuetki oraz tytułu w konkursie na modernizację decyduje jury, składające się z przedstawicieli politechnik, ministerstw, a także izb budowlanych i architektonicznych. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na prestiż, ale również na ufundowaną przez organizatora reklamę, promującą zarówno inwestycję, jak i jej miasto oraz region.

1 kwietnia o godzinie 12.00 rozpoczęło się głosowanie internetowe, które potrwa do 20 maja. Każdy użytkownik może oddać swój głos raz dziennie, a najaktywniejsi głosujący mają szansę otrzymać zaproszenie na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Odbędzie się ona we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie. Oddać głos i zobaczyc metamorfozę bufynku przy Gliwickiej można TUTAJ. Głosowanie internetowe nie wpływa na ocenę jury.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 4 kwietnia, 2022 at 2:19 pm - Reply

    3 mln zł. W cenie stadionu dla kopaczy i garstki fanów (ostatnio było ich 1100) można by wyremontować ok 80-100 kamienic.

  2. Kris 4 kwietnia, 2022 at 7:55 am - Reply

    A reszta kamienic w ruinie panie dyrektorze

Dodaj komentarz

*
*