Reklama

Józefowiec upamiętni duchownego pochodzącego z dzielnicy

Fot. www.google.pl.

S. K.
Był działaczem plebiscytowym, misjonarzem, pracował z polonią w Brazylii. Mieszkańcy Józefowca przypomną pochodzącego z dzielnicy duchownego.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 11 mszą w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Józefowcu. Po mszy nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym kapłana, na rogu ulic Józefowskiej i ks. Jana Rzymełki. Potem uroczystości przeniosą się do Miejskiego Domu Kultury Filia „Dąb” przy ul. Krzyżowej 1.

Ksiądz Jan Rzymełka urodził się w 1877 roku w Józefowcu. Wykształcenie zdobywał w Krakowie. Był kapłanem Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W czasie plebiscytów zaangażował się na Górnym Śląsku: wydawał broszury, opublikował zbiór Pieśni Powstańców Górnośląskich, był członkiem Centralnego Komitetu Plebiscytowego. Od 1921 roku przebywał w Brazylii, gdzie wspierał polskich imigrantów. 8 lat później władze zakonne skierowały go do Wilna, a następnie do Warszawy. W 1944 roku aresztowany i umieszczony w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Miejsce osadzenia zmieniał dwa razy. W kwietniu 1945 roku został uwolniony przez Anglików. Zmarł piętnaście lat później.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*