Reklama

Jest przetarg na stworzenie Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej w willi Wojciecha Kilara

Redakcja
W wilii przy ul Kościuszki 165, w której mieszkał i komponował Wojciech Kilar, powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej. Został już ogłoszony przetarg na przebudowę i rozbudowę budynku.

Katowice kupiły dom Wojciecha Kilara w 2018 roku za 790 tys. zł. Teraz szukają wykonawcy, który zrealizuje projekt dostosowania go do potrzeb ośrodka muzyki i kultury.

„Dom Kilara” ma być miejscem upamiętniającym kompozytora i jego twórczość. Ponadto ma być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki.

W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Kilarowi, a w drugiej interaktywna wystawa poświęcona muzyce. Ta pierwsza będzie zlokalizowana w istniejącej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter. W budynku pozostawione zostaną przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu.

Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma zostać ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona szeroko pojmowanej muzyce.

 Wystawy będą różniły się nie tylko tematyką, ale także charakterem i przeznaczeniem. O ile część muzealna będzie bardziej statyczna, to edukacyjna przestrzeń będzie tworzona  przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną.

Wyłoniony wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Obecnie także przygotowywany jest przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.


Tagi:

Komentarze

  1. Marcin 8 lutego, 2023 at 8:34 am - Reply

    Może jakaś nadzieja, że wreszcie powstanie…..

  2. Sk 20 grudnia, 2022 at 5:06 pm - Reply

    już od kilku lat powstaje i nie umi powstać podobnie jak tramwaj na bażantów he he miasto wizualizacji !!!

Dodaj komentarz

*
*