Reklama

Jest konkurs na koncepcję wielopoziomowego parkingu w strefie kultury

Grzegorz Żądło
Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach ogłosiło konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną parkingu wielopoziomowego w strefie kultury. Jego budową ma się zająć Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Szacowany koszt parkingu, to maksymalnie 70 mln zł netto, czyli prawie 90 mln zł brutto. Parking ma był płatny.

Wielopoziomowy parking w strefie kultury ma powstać w miejscu istniejącego, powyżej siedziby NOSPR. Jest na nim 275 miejsc, a docelowo ma być około 1300-1400. Chętni do wzięcia udziału w konkursie na koncepcję parkingu będą musieli przygotować opracowanie obejmujące nie tylko obecny parking, ale też jego otoczenie. To m.in. zielona skarpa z drzewami przylegająca od południa do ul. Góreckiego.

Władze miasta zdają sobie sprawę, że wielopoziomowy parking będzie bardzo ingerował w przestrzeń strefy kultury. Stąd ogłoszenie konkursu na koncepcję. Jego uczestnicy będą musieli zaproponować nie tylko wygląd bryły samego parkingu, ale też koncepcję jego wkomponowania w otoczenie oraz zagospodarowanie terenu wokół (zieleń, mała architektura, drogi dojazdowe itd.).

W pierwszym etapie konkursu zbierane będą opracowania studialne. Mówiąc w uproszczeniu, pracownie dopuszczone do konkursu będą musiały przedstawić ogólny zarys i proponowany wygląd wielopoziomowego parkingu. Sąd konkursowy wybierze najlepsze trzy opracowania (ewentualnie 5). Ich autorzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu, w którym będą musieli złożyć kompletne prace konkursowe.

Co ważne, w warunkach konkursu znalazły się ograniczenia, zgodnie z którymi, koszt wybudowania parkingu według zaproponowanej koncepcji nie może przekroczyć 46 500 zł netto za jedno miejsce i 70 mln zł za całość.

Pracownie dopuszczone do konkursu będą do 23 czerwca będą składać opracowania studialne. Z kolei prace konkursowe będą musiały być złożone do 21 sierpnia. Zwycięzca konkursu dostanie 25 000 zł. Autor drugiego miejsca otrzyma 20 000 zł, a trzeciego 15 ooo zł.

Wielopoziomowy parking w strefie kultury ma powstać na obszarze 1,6 hektara. Obiekt ma mieć 4-5 pięter. Postój na nim będzie płatny. To czy i kiedy powstanie nowy parking jest uzależnione od wielu czynników, głównie finansowych.


Tagi:

Komentarze

 1. kYt 30 marca, 2020 at 7:00 am - Reply

  To gdzie teraz będzie Męskie Granie?:)

 2. AA 28 marca, 2020 at 11:45 pm - Reply

  70 mln na parking w strefie kultury
  180 mln miało kosztować przedłużenie linii tramwajowej Brynów Ochojec os Odrodzenia – brak realizacj
  562 mln na nowy stadion dla kopaczy piłki z GKSu – na razie wstrzymane

  Czy koniecznie chcemy sobie zabetonować na kolejne 100 lat samo centrum miasta ? I to w dodatku za taką kasę ?
  Remont ul Mikołowskiej od pl. Wolności do AWFu kosztował 2mln

  Za 70 mln można połatać wszystkie dziurawe ulice w Katowicach i jeszcze zostanie

  46 500 zł za jedno miejsce parkingowe ,,,,,ta kwota przekracza kilkukrotnie średnią wartość samochodu który będzie na tym miejscu parkował

  Pytam po ilu setkach lat ten parking się zwróci ?

  • Grzegorz Żądło 29 marca, 2020 at 8:24 am Reply

   Trochę faktów. Obecna wycena stadionu to 270 mln zł, wcześniejsza 398 mln zł. Tramwaj na południe szacowany była na około 120 mln zł.

 3. uka 28 marca, 2020 at 10:00 pm - Reply

  dolne pietro albo ktores to ma byc miejsce gdzie mozna na rolkach pojezdzic.nie zapomnijcie bo znowu nieumialek z UM bedzie mowil ze przeciez my nie wiedzieli z UM ze takie sa oczekiwania mieszkancow.

 4. Tomasz 28 marca, 2020 at 4:53 pm - Reply

  A gdzie sklepy, kawiarnie, lodziarnie itd.? Gdzie miejsce na gastronomię, rozrywkę?

  Skandaliczna, idiotyczna decyzja UM. Mial być parking wraz z użytkowym parterem. Mamy wielki parking z parterem, gdzie „należy przewidzieć możliwość stworzenia w przyszłości kuchni usługowych”….
  Kolejne oszustwo Krupy.
  Tym miastem rządzi banda nieuków, żeby nie napisać gorzej…

Dodaj komentarz

*
*