Reklama

Jednego kandydata na prezydenta Katowic mniej

Łukasz_Cholewiński
Grzegorz Żądło
Łukasz Cholewiński nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta Katowic. I to wcale nie dlatego, że zrezygnował. Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji komitetu Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke. To oznacza, że katowiczanie nie będą też mogli głosować na kandydatów tej partii w wyborach do rady miasta.

Ugrupowanie Janusza Korwin-Mikke chciało wystawić listy we wszystkich okręgach w Katowicach. Został też wyłoniony kandydat na prezydenta. Łukasz Cholewiński przedstawił nawet zarys swojego programu. Chciał m.in. ograniczyć liczbę urzędników o 30 % i zlikwidować straż miejską (więcej o programie można znaleźć tutaj). Wszystkie te plany są już nieaktualne. Miejska Komisja Wyborcza (MKW) w Katowicach nie zarejestrowała komitetu. Powodem był brak odpowiedniej liczby podpisów poparcia pod listami z kandydatami do rady. Albo inaczej, być może liczba podpisów była odpowiednia, ale złożone zostały na kartach różnych wzorów. Konkretnie chodziło o to, że na części list z podpisami nie było daty wyborów, a to uniemożliwia ich zatwierdzenie. – Z tym, że popełniliśmy błąd nie ma co dyskutować – mówi Łukasz Cholewiński. – Niemniej obowiązkiem Miejskiej Komisji Wyborczej było sprawdzenie wszystkich naszych dokumentów. Gdybyśmy się od razu dowiedzieli, że coś jest nie tak, wówczas byśmy to poprawili. Nieco inne zdanie w tej sprawie ma Maciej Gogulla, naczelnik Biura Rady Miasta, obsługującego MKW. – Obowiązkiem komisji jest przyjęcie dokumentów, ponumerowanie wszystkich kart, sprawdzenie czy są niezbędne załączniki i opieczętowanie. Następnie komisja ma trzy dni na sprawdzenie czy dokumenty spełniają wymogi określone w kodeksie wyborczym. Okazało się, że nie spełniają. W związku  tym MKS nie mogła podjąć innej decyzji. Zwłaszcza, że jak informuje Gogulla, wszystkie braki komitety mogą uzupełnić już po terminie składania dokumentów, poza tym jednym – listami z podpisami poparcia. Na marginesie, Nowa Prawica JKM zjawiła się w MKW około godz. 23 w ostatnim dniu, w którym można było zarejestrować komitet. Partia odwołała się od niekorzystnej decyzji do komisarza wyborczego przy Państwowej Komisji Wyborczej  w Katowicach. Ten podtrzymał stanowisko MKW. Podobne zdanie wraziła dziś PKW w Warszawie. Tym samym droga odwoławcza została wyczerpana. – Jeśli nie uda nam się zarejestrować komitetu, na pewno przekażemy komuś swoje poparcie. Oczywiście odpada banda czworga, czyli PO, PSL, PiS i SLD – mówił jeszcze przed ostateczną decyzją Łukasz Cholewiński.

W wyścigu do stanowiska prezydenta pozostało więc ośmiu kandydatów: Krystyna Doktorowicz, Arkadiusz Godlewski, Marcin Krupa, Andrzej Sośnierz, Adam Stach, Marek Szczerbowski, Aleksander Uszok i Jerzy Ziętek.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*