Reklama

Jaworzno ma autobus na wodór. Na razie na krótki czas

Redakcja
W Jaworznie rozpoczęły się testy autobusu napędzanego wodorem. Przez kilka tygodni pasażerowie przejadą się ekologicznym pojazdem polskiej produkcji.

Tabor PKM-u Jaworzno wzbogacił się tymczasowo o napędzany wodorem autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen. Prezentacja nowego pojazdu odbyła się w środę, 2 marca. Przez najbliższe tygodnie będzie on woził w Jaworznie pasażerów dwóch linii autobusowych. Ma obsługiwać przede wszystkim linie nr 303 i 307, które łączą największe osiedla mieszkaniowe i są jednymi z najbardziej obciążonych w mieście.  – Liczymy, że zebrane podczas testów doświadczenia umożliwią nam skuteczną aplikację o zewnętrzne środki na dalszą modernizację taboru. W niedalekiej przyszłości jako pierwsi będziemy mogli podać datę zaprzestania obsługi tak dużego miasta jak Jaworzno autobusami spalinowymi – mówi Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Testy zostaną przeprowadzone dzięki współpracy z firmą Solaris i dostawcą wodoru, firmą Air Products. Ich celem jest wskazanie faktycznego zużycia wodoru w warunkach intensywnej eksploatacji z pasażerami na pokładzie oraz oszacowanie częstotliwości i czasu tankowania. Sprawdzone zostanie także zachowanie pojazdu w warunkach niskiej temperatury. Testy wskażą czy technologia ta może zostać w przyszłości zastosowana jako kolejny etap rozwoju w pełni ekologicznego transportu publicznego.

Na stronie jaworzno.kiedyprzyjedzie.pl autobus zostanie oznaczony specjalną ikonką. Pilotaż w PKM Jaworzno potrwa do 31 marca.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*