Reklama

Jak wybrać ploter wielkoformatowy do biura

Druk jest tak powszechny, że nawet nie zastanawiamy się, z jakich maszyn i technik drukarskich możemy obecnie korzystać. Czasy, kiedy kolorowa drukarka atramentowa była luksusem, bezpowrotnie minęły. Dzisiaj praktycznie w każdej większej drukarni podstawowym narzędziem pracy są plotery. Czym są te urządzenia i jakie są ich zalety? Postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

1. Czym są plotery?

2. Do czego wykorzystuje się plotery?

3. Dlaczego warto zainwestować w taką maszynę?

4. Jak wybrać dobry ploter do firmy?

Czym są plotery?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym są plotery. Ploter to komputerowa maszyna peryferyjna (znajdująca się poza obudową komputera). Służy do drukowania na płaskich i bardzo dużych powierzchniach. Są one potrzebne przede wszystkim profesjonalnym grafikom. Plotery wielkoformatowe to także jedno z podstawowych narzędzi pracy architektów. Urządzenia te działają praktycznie na tej samej zasadzie, co drukarki. Wykorzystują jednak znacznie większe partie papieru. Dlatego z powodzeniem mogą wydrukować plan budowy bądź duży wzór przygotowany przez grafika bądź malarza. Jako nośnik wzorów wykorzystuje się najczęściej papier. Jednak nie jest to jedyna możliwość drukowania. Często korzysta się także z bardzo cienkiej folii.

Do czego wykorzystuje się plotery?

Plotery to urządzenia bez których prowadzenie biura w pewnych branżach jest niemożliwe. Wspomniane już zawody, takie jak architekt bądź grafik, często z nich korzystają. Sprawdzą się także w firmach budowlanych, gdzie na porządku dziennym jest drukowanie planów w bardzo dużych formatach. Plotery wielkoformatowe dla firm to bardzo wydajne urządzenia, które można wykorzystać na przykład do drukowania bardzo szczegółowych map dla ekologów. Zastosowanie tych urządzeń jest naprawdę bardzo szerokie. Obecnie na rynku możemy znaleźć różne typu ploterów: atramentowe, solwentowe, laserowe, oraz sublimacyjne. W sklepach znajdziemy także plotery grawerujące, które pozwalają na nanoszenie wzorów w twardych materiałach. Plotery sublimacyjne to idealne narzędzia do wykonywania różnych nadruków na tkaninach typu poliester. Maszyny solwentowe wykorzystują do pracy specjalny typ rozpuszczalnikowej farby. Jest ona odporna na promienie ultrafioletowe.

Dlaczego warto zainwestować w taką maszynę?

Duże firmy, które często korzystają z usług drukarni posiadających plotery, powinny przemyśleć zakup takiej maszyny. Będzie to znaczna oszczędność pieniędzy. Wydajne i trwałe maszyny znajdziemy pod następującym linkiem: plotery Centrum Papieru. Zakup odpowiedniej maszyny znacznie skróci czas oczekiwania na potrzebną mapę bądź grafikę. Taka oszczędność czasu przyda się szczególnie w sytuacjach, gdy wszystko miało być zrobione na tak zwane wczoraj.

Jak wybrać dobry ploter do firmy?

Jeśli już wiemy, że w naszej firmie potrzebny jest ploter, to zastanówmy się jaki. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka technika druku jest nam najbardziej potrzebna. Plotery dla architektów będą bowiem działały na innej zasadzie niż maszyny wykorzystywane do wykonywania nadruków na materiałach. Kolejna ważna kwestia to oczywiście środki finansowe, jakie możemy zainwestować w nabycie wysokiej klasy plotera. Warto także ocenić, ile miejsca w siedzibie firmy bądź na hali produkcyjnej możemy przeznaczyć na urządzenia. Każda maszyna ma różną wielkość, więc ten parametr także jest istotny. Warto także sprawdzić, z jakich materiałów wykonana jest obudowa i mechanizm urządzeń. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dany model posłuży nam przez wiele lat intensywnego użytkowania.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*