Reklama

Inteligentne oświetlenie w Parku Kościuszki

Grzegorz Żądło
Zakończyła się największa w ostatnich latach wymiana oświetlenia ulicznego w Katowicach. Stare oprawy, przystosowane do oświetlenia sodowego, zostały wymienione na LED-owe. Przy okazji w Parku Kościuszki zostały zainstalowane specjalne czujniki, które zwiększają natężenie światłą, kiedy do latarni zbliża się pieszy lub rowerzysta.

W całym mieście zamontowane zostały 1594 nowe oprawy świetlne. Dzięki przejściu na LED-y możliwe będzie znaczące ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie opłat za prąd. Poza tym nowoczesne oświetlenie poprawia widoczność na drogach i chodnikach.

Największa liczba lamp ledowych – 461 sztuk – zainstalowana została na Drogowej Trasie Średnicowej. W dalszej kolejności są ulice: Gliwicka (184 ), Panewnicka (159), Bocheńskiego (136), Mikołowskiej (93), Ligockiej (89), Pukowca (67), Kolońskiej (59), Józefowskiej (51), Bytkowskiej (48),  Złotej (47), Piotrowickiej (41),  Dębowej (34), Grundmana (32), Goeppert-Mayer (25), Stęślickiego (24), Franciszkańskiej (19), Sądowej (17) i Załęskiej (8)

Kolejnym przykładem zastosowania nowej technologii oświetlenia jest to testowane od kilku tygodni w katowickim Parku Kościuszki. Na jednej z głównych alejek zrealizowany został pilotażowy projekt tzw. oświetlenia nadążnego. Specjalne czujniki, kiedy zostaną wzbudzone przez pieszego lub rowerzystę, wysyłają sygnał do szafy sterowniczej i sterowników zabudowanych w oprawach lamp, które następnie zwiększają natężenie światła. Droga rozświetla się bardziej na 1,5 minuty. W momencie gdy na alejce czujnik nie wykryje ruchu, system redukuje moc oświetlenia o 70%. Przed modernizacją na wspomnianym fragmencie parku było zabudowanych 18 opraw o mocy 70 W. Po modernizacji oprawa świeci z mocą 48W, a po upływie 90 sekund jej moc redukowana jest do 14,4 W.  Koszt realizacji projektu to prawie 150 tys. zł.

Z kolei wymiana prawie 1,6 tys. lamp kosztowała 5,5 mln zł. 85% tek kwoty pochodziło z unijnego dofinansowania.


Tagi:

Komentarze

  1. Łukasz 5 października, 2018 at 11:52 am - Reply

    „oprawa świeci z mocą 48W” – chyba pobiera tyle mocy, ale jakie jest natężenie światła to już nie wiadomo

Dodaj komentarz

*
*