Reklama

Intel Extreme Masters – wydarzenie, które zmienia oblicze Katowic

Katowice na przestrzeni ostatnich lat skutecznie odklejają od siebie łatkę stereotypowego, przemysłowego, górnośląskiego miasta. Bo choć są stolicą województwa i niewątpliwym symbolem górnictwa oraz szeroko pojętego przemysłu, doskonale radzą sobie z organizacją życia kulturalnego i… esportowego. Tak, Katowice są polską stolicą dla graczy i miastem, które słynie z tego na całym świecie. W dużej mierze to zasługa Intel Extreme Masters.

Katowice, czyli miasto esportu

To, że w Katowicach warto mieć szybkie i niezawodne łącze internetowe, które łatwo można wybrać z porównywarką dostępną pod adresem https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/katowice/, wiadomo nie od dziś. Tutaj tętni biznesowe serce Górnego Śląska, nawet uczniowie mają szansę chodzić do klasy z profilem esportowym, a swoją siedzibę ma eSport Association (Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych). Z dużą dozą przekonania można stwierdzić, że Katowice nie byłyby stolicą polskiego esportu, a może nawet światową stolicą esportu, gdyby nie fakt, że w tym mieście odbywają się finały Intel Extreme Master.

Intel Extreme Masters – co to jest?

Intel Extreme Masters jest wydarzeniem organizowanym od 2006 roku. To międzynarodowy tour dla czołowych e-sportowców, który zrzesza najlepszych zawodników w takich grach jak CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive) czy StarCraft II. Już sam udział w zawodach Intel Extreme Masters jest wyróżnieniem dla profesjonalnych graczy, a wygrana oznacza splendor, bardzo wysokie nagrody finansowe i tytuł mistrza świata. Od 2013 roku właśnie Katowice goszczą finały IEM, a co za tym idzie – dziesiątki tysięcy fanów.

IEM Katowice – kalendarium najważniejszych wydarzeń

  • 2013 – finał VIII sezonu Intel Extreme Masters po raz pierwszy odbywa się w Katowicach, zastępując niemiecki Hanower. CS:GO w tej edycji jest premierowym, ale tylko dodatkowym turniejem.
  • 2015 – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywają się po raz pierwszy równoległe targi branżowe IEM EXPO.
  • 2016 – w ramach IEM EXPO ma miejsce pierwsza edycja Meetup, czyli spotkania z YouTuberami. Bilety wyprzedają się w 15 minut, a finały X sezonu IEM ogląda w Spodku przeszło 113 tys. kibiców.
  • 2017 – po raz pierwszy finały IEM w Katowicach zostają rozłożone na dwa weekendy – 25-26.02 odbywają się mistrzostwa w League of Legends, a 3-5.03 trwa rywalizacja w CS:GO i StartCraft II: Wings of Liberty, a także IEM EXPO oraz Meetup.
  • 2018 – od tej edycji zostają wygaszone rozgrywki w LOL-a, na ich miejsce zostaje wprowadzony turniej ESL One.
  • 2019 – CS:GO na IEM Katowice zyskują miano Majora, czyli turnieju oficjalnie wspieranego przez Valve Corporation (twórców gry).
  • 2020 – z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne finały IEM decyzją wojewody śląskiego zostają zamknięte dla publiczności.
  • 2021 – turniej wyjątkowo odbywa się w formule online – bez udziału zawodników i kibiców na miejscu.
  • 2022 – finały IEM wracają do katowickiego Spodka, a rywalizację między FaZe Clan i G2 Esports śledzi w ramach transmisji rekordowe grono 1,12 mln osób. Kibice po dwóch latach przerwy znów mogą zasiąść na trybunach, aby dopingować najlepszych zawodników na świecie.

Podsumowanie

IEM w Katowicach to prawdziwe święto esportu i międzynarodowa wizytówka dla Polski. Aby płynnie śledzić wydarzenie na żywo, warto dysponować sprawdzonym łączem internetowym, np. z UPC – o ofercie tej firmy więcej można przeczytać na stronie https://komorkomat.pl/internet-stacjonarny/katowice/upc/.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*