Reklama

Imprezy biegowe na świecie

Imprezy biegowe stają się coraz popularniejsze zarówno na świecie, jak i w Polsce. Popularność takich imprez stale rośnie od kilkudziesięciu lat, a aktualnie największe z nich przyciągają po kilkadziesiąt tysięcy biegaczy. Udział w masowym biegu jest bardzo ciekawą przygodą, którą warto się zainteresować, nawet jeśli nie uprawia się tego sportu wyczynowo.

Masowe biegi dla amatorów i zawodowców

Rozwój biegów masowych rozpoczął się na masową skalę mniej więcej w połowie ubiegłego stulecia. To wtedy setki ludzi zaczęły gromadzić się na zorganizowanych biegach. Trasy były prowadzone ulicami największych miast na całym świecie. Od początku uliczne biegi masowe różniły się od biegów na bieżni znacząco, nie tylko samą otoczką, ale także założeniem. To założenie przetrwało do dzisiaj i warto, by każdy amator biegania się tym zainteresował. Uczestniczenie w imprezie sportowej jako zawodnik to ciekawa odskocznia od typowania wyników sportowych poprzez stronę bonusowykod.com. Można w ten sposób poczuć identyczny dreszczyk emocji, który czują wyczynowi sportowcy.

Masowe biegi organizowane na ulicy gromadzą zarówno wyczynowych biegaczy, jak i amatorów na różnym poziomie. Założenie jest takie, że w czołówce biegną wyczynowcy, którzy walczą o jak najlepsze czasy i oczywiście również nagrody. Zazwyczaj elita takiego biegu to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, podczas gdy w imprezie bierze udział od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Nawet najmniejsze imprezy biegowe to nawet kilkuset biegaczy. Start jest oczywiście wspólny i wszyscy biegną po tej samej trasie. Jedyne czym się różni bieg amatora i wyczynowca, to po prostu prędkość. Każdy może dopasować ją do swoich możliwości i biec takim tempem, jak na co dzień biega na treningach. Limity czasowe na ukończenie biegu są tak mało wyśrubowane, że właściwie każdy zdrowy człowiek jest w stanie im sprostać, przez co imprezy uliczne są dla amatorów na każdym poziomie zaawansowania. Nawet zawodnicy z grup wiekowych powyżej osiemdziesięciu lat często biorą udział w takich biegach i mieszczą się w limitach czasowych.

Dla amatora jest to świetny sprawdzian swoich możliwości, gdyż niezależnie od tego, na jakim poziomie biega, może powalczyć o swoje osobiste rekordy życiowe, które z pewnością będą dla niego sukcesem. Tego typu biegi organizuje się na przeróżnych dystansach i są to zazwyczaj biegi od 5 km do dystansu maratońskiego, czyli lekko ponad 42 km.

Masowe biegi jako zjawisko społeczne

Masowe biegi uliczne stały się dzisiaj wręcz zjawiskiem socjologicznym. Poza wymiarem sportowym mają one ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności, które za pomocą wspólnego biegania mogą się integrować. Ponadto miasta organizujące biegi ściągają ogromne ilości biegaczy-turystów, którzy często jeżdżą po całej Polsce, a nawet całym świecie tylko po to, by wziąć udział w imprezie biegowej. Dla amatora biegania to świetny sposób na rekreację na świeżym powietrzu, a także poznanie nowych ludzi i nietypowe zwiedzenie miasta. Bieg uliczny to jedyna okazja, kiedy można przebiec głównymi arteriami dużych miast i zrobić to legalnie, przy okazji oglądając miasto z tej perspektywy.

Materiał zewnętrzny


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*