Reklama

Hotel Silesia znika na oczach mieszkańców [GALERIA]

Łukasz Kądziołka
Tłumy przechodniów przyglądają się rozbiórce Hotelu Silesia w Katowicach. Prace wkroczyły właśnie w kulminacyjny i najbardziej widowiskowy etap. Ciężki sprzęt burzy wysoką część budynku, a wszystko osłania ogromna kurtyna i armatka wodna.
Zdjęcia: Mariusz Zawadzki

Przechodnie zatrzymują się i przyglądają wyburzaniu Hotelu Silesia. Niektórzy wyciągają telefony, robią zdjęcia i nagrywają. Trwa najbardziej spektakularna część rozbiórki budynku przy ul. Skargi. Przygotowania do tego etapu trwały kilka miesięcy. – Budynek hotelu w ostatnich tygodniach został oczyszczony z wyposażenia oraz opróżniony ze wszystkich materiałów nadających się do recyklingu, m.in. elementów instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i przeciwpożarowej, wykładzin oraz zabudowy drewnianej – mówi Anna Lewicka, kierownik budowy z firmy Tree Capital Sp. z o.o.W zeszłym tygodniu wykonawca ściągnął do Katowic 110 tonową koparkę, a w tym tygodniu maszyna pracuje, rozbierając wysoką część Hotelu Silesia od strony ul. Skargi. Ogromne ramię o zasięgu 42 metrów przebija się przez kolejne kondygnacje, zamieniając były hotel w gruz, pył i kurz. Prace koparki wspomaga dźwig z długą kurtyną osłaniającą, która sięga prawie od najwyższej kondygnacji do ziemi. Żeby pył i kurz nie były aż tak uciążliwe, na placu budowy działa armatka wodna.

Jednak utrudnienia związane z rozbiórką mogą odczuć najbardziej przechodnie, pasażerowie busów i kierowcy. Od początku tygodnia zwężony jest pas ruchu na ul. Skargi i nie można tu korzystać z chodnika. Ponadto przystanek, na którym zatrzymują się busy, został przeniesiony na ul. Mickiewicza. – Ze względów bezpieczeństwa, generalny wykonawca poszerzył ogrodzenie budowy, zajmując dodatkowy fragment chodnika i jednego pasa jezdni. Zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu potrwają maksymalnie do końca sierpnia – mówi Rafał Kociatkiewicz, menadżer projektu w Vastint Poland. Inwestor zamierza zakończyć prace we wrześniu. Następnie rozpocznie się tu budowa kompleksu złożonego z dwóch biurowców i hotelu Nova Silesia. Więcej o inwestycji pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafal 15 sierpnia, 2019 at 12:19 pm - Reply

    Mamy nadzieję że doczekamy się wreszcie informacji ile miejsc w parkingach podziemnych i naziemnych będzie w tak dużym kompleksie ?? Chyba nie zajma naszych…

Dodaj komentarz

*
*