Reklama

Historyczny dworzec zostanie wyremontowany

Redakcja

Wkrótce rozpoczną się prace budowlane, które całkowicie zmienią wygląda dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Mający prawie 170 lat obiekt przejdzie gruntowną metamorfozę, obejmującą m.in. przywrócenie historycznego wyglądu elewacji i odbudowę wiaty peronowej.

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach został wybudowany w latach 1853-1855. Na początku XX wieku został przebudowany. W ostatnich latach coraz bardziej niszczał. Teraz jednak przejdzie kompleksową renowację zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Na elewacji odtworzone zostaną historyczne detale architektoniczne. Wśród nich boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. Planowana jest również rekonstrukcję attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Renowację przejdzie też płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” (symbol kolei) nad wejściem głównym. Nowym elementami będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beży. Natomiast dach budynku będzie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Renowacji zostaną poddane także zabytkowa, terakotowa posadzka oraz strop kasetonowo-belkowy. Nowymi elementami wystroju wnętrza będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz niewielki lokal dla najemców komercyjnych. Znaczną część przestrzeni w budynku wynajęła gmina. Na dworcu, po przebudowie, otworzy on ośrodek pomocy społecznej oraz muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

Budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Rocznie wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh energii. Wykorzystana zostanie również deszczówka, która będzie magazynowa w specjalnym zbiorniku i po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda szara do spłukiwania toalet. Dworzec zostanie wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

W pobliżu zachodniego skrzydła dworca w Czechowicach-Dziedzicach powstanie wiata rowerowa na 12 rowerów. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku planowana jest również wymiana nawierzchni chodników, a także wykonanie nowych miejsc postojowych dla samochodów elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje modernizację prawie 200 dworców w całej Polsce. Inwestycja jest dofinansowana z budżetu państwa. Jej wartość to 47,3 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT s.c. z Poznania, a wykonawcą robót budowalnych zostało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Planowany termin otwarcia dworca po przebudowie to wiosna 2024 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*