Reklama

Historyczne zdjęcia mieszkańców zasłoniły okna pustostanów

G. Ż.
Na dwóch miejskich budynkach pojawiły się zdjęcia mieszkańców Katowic sprzed stu lat. To część Dzielnicowej Galerii Niepodległości. Wkrótce kolejne kamienice zostaną ozdobione w tej sposób.

Akcja została zapoczątkowana w ubiegłym roku podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku okazją do umieszczenia zdjęć jest stulecie pierwszego powstania śląskiego. Zdjęcia osób żyjących w Katowicach przed stu laty będą sukcesywnie eksponowane w oknach i szybach wystawowych kamienic z siedmiu lokalizacjach. Już teraz można je oglądać przy ul. Agnieszki 16, gdzie upamiętnieni zostali: powstaniec Franciszek Szołtysek (zdjęcie przekazała wnuczka), marszałek Sejmu Śląskiego Konstanty Wolny (zdjęcie przysłał wnuk), działacz narodowy i lekarz Józef Rostek oraz pisarz i działacz plebiscytowy Emanuel Konstanty Imiela oraz w kamienicy przy ul. Narutowicza 2, gdzie mieści się zdjęcie Wiktora Baranka, działacza narodowego, uczestnika trzech powstań śląskich i mieszkańca Załęża.

Kolejne zdjęcia pojawią się na budynkach przy ul. Narutowicza 2, Młyńskiej 9, Pocztowej 12, Le Ronda 81, Obrońców Westerplatte 98 i Wiosny Ludów 5.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*