Reklama

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Dzisiaj ostatnia szansa na odebranie zaświadczenia

Wybory samorządowe
Łukasz Kądziołka
Wybory 2020. Dzisiaj upływa termin na odebranie z urzędu zaświadczeń o prawie do głosowania. To ostatnia szansa dla osób, które zamierzają w niedzielę oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania.

Trwa odliczanie do wyborów prezydenckich. W niedzielę, 28 czerwca, lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00-21.00. Jeśli ktoś chce wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zameldowania, to dzisiaj jest ostatnia szansa na załatwienie tej sprawy. Wcześniej, do wtorku, 23 czerwca, można było zgłosić się do urzędu gminy, w której obywatel chce oddać głos i dopisać się do spisu wyborców.

Teraz możliwość jest tylko jedna, czyli pobranie w urzędzie gminy, w której wyborca jest zameldowany, zaświadczenia o prawie do głosowania. Dotyczy to osób, które nie znajdują się w spisie wyborców gminy, gdzie zamierzają głosować. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o zaświadczenie osobiście albo faksem lub mailem, ale odebrać je można wyłącznie w urzędzie – osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. Następnie wyborca otrzymuje od razu dwa zaświadczenia – na pierwszą (28 czerwca) i ewentualną drugą (12 lipca) turę wyborów. Należy zwrócić uwagę, aby idąc do lokalu wyborczego wziąć ze sobą zaświadczenie z właściwą datą. W innym wypadku członek obwodowej komisji wyborczej odmówi udziału w wyborach. Tym samym skutkuje zgubienie zaświadczenia.

Urząd Miasta w Katowicach jest dzisiaj czynny do godziny 15.30. Po jego zamknięciu załatwienie zaświadczenia o prawie do głosowania będzie niemożliwe.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*