Reklama

Gliwice kupią swoim mieszkańcom elektroniczne urządzenia do szybszego przejazdu przez bramki na autostradzie

Zygmunt Frankiewicz (z lewej) i Marek Cywiński.

Grzegorz Żądło
Miasto Gliwice i operator systemu viaTOLL podpisały porozumienie, zgodnie z którym 10 tys. mieszkańców miasta dostanie za darmo urządzenia viaAUTO. Dzięki nim nie będą musieli pobierać darmowych biletów w punktach poboru opłat na autostradzie A4.

Obecnie mieszkańcy regionu, którzy korzystają z Autostradowej Obwodnicy Gliwic, muszą pobierać zerowy bilet na bramkach. Kiedy wyjeżdżają z autostrady, oddają bilet, nie płacąc. To niepotrzebnie zajmuje czas. Jak duży to problem świadczą dane o natężeniu ruchu. Wynika z nich, że w godzinach szczytu nawet połowa przejeżdżających przez bramki samochodów to ruch lokalny. Pobieranie biletu zerowego, a potem oddawanie go na kolejnym punkcie trwa czterokrotnie dłużej niż przy elektronicznym poborze opłat.

Dlatego władze Gliwic postanowiły kupić dla mieszkańców 10 tysięcy urządzeń viaAUTO. – Darmowa Karta Autostradowa to pilot do bramy dla mieszkańców Gliwic – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający spółki Kapsch Telematic Services, która jest operatorem systemu viaTOLL.

Żeby dostać urządzenie, trzeba być na stałe zameldowanym w Gliwicach i mieć co najmniej 18 lat. Urządzenie nie będzie przypisane do konkretnego samochodu. Nie musi on być nawet zarejestrowany w Gliwicach. Jedno osoba może pobrać tylko jedno urządzenie. – To rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla mieszkańców Gliwic, ale dla wszystkich, którzy korzystają z autostrady na wysokości naszego miasta. Znacznie poprawi się płynność ruchu dla wszystkich – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Urządzenia będą wydawane od jutra (19 maja) na specjalnych stanowiskach w holu i na I pietrze (obok pokoju nr 146 i dawnej sali sesyjnej) w godzinach pracy urzędu miejskiego – w poniedziałek , wtorek i środę od 8 do 16, w czwartek od 8 do 17 i  w piątek w godz. 8-15. Od razu przy odbiorze trzeba je będzie doładować minimalną kwotą 20 zł. Jeśli saldo będzie niższe niż ta kwota, wówczas szlaban się nie otworzy i trzeba będzie pobrać tradycyjny bilet zerowy.

Ani prezydent Gliwic, ani prezes Kapsch Telematis Services nie chcieli powiedzieć ile miasto będzie musiało zapłacić za urządzenia.

Podpisanie porozumienia odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*