Reklama

Gliwice czekają na nowego prezydenta

Redakcja
W niedzielę 5 stycznia odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gliwic. Kandydatów jest czterech, a to, który z nich zostanie prezydentem, powinno się okazać jutro późnym wieczorem.

Przedterminowe wybory prezydenta Gliwic są konieczne, bo sprawujący tę funkcję przez 26 lat Zygmunt Frankiewicz w jesiennych wyborach parlamentarnych został wybrany na senatora. Gliwiczanie będą mogli wybierać spośród 4 kandydatów: Andrzeja Gillnera, Kajetana Gorniga, Adama Neumanna i Janusza Moszyńskiego. Ten ostatni to były marszałek woj. śląskiego i były wiceprezydent Gliwic. Przez ostatnie ponad dwa miesiące pełnił też obowiązki prezydenta, po tym, jak wyznaczył go na tę funkcję premier Mateusz Morawiecki.

Adam Naumann to wiceprezydent z czasów Frankiewicza. Były prezydent namaścił go na swojego następcę. Z kolei Kajetan Gornig to były radny Gliwic z Platformy Obywatelskiej. Ostatni z kandydatów, Andrzej Gillner był w przeszłości m.in. dyrektorem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Głosować w wyborach na prezydenta Gliwic będzie można w niedzielę 5 stycznia w godz. 7-21. Gliwice to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na koniec 2018 roku miały 167 328 mieszkańców.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*