Reklama

Fontanny w centrum Katowic nadal nie działają

Redakcja
Dwie duże fontanny w centrum Katowic są nadal zabezpieczone tak, jak w trakcie zimy. Powód jest prosty – nie było czasu na ich uruchomienie. Mieszkańcy dopytują o to, czy i kiedy fontanny na dwóch placach będą działały.

W centrum Katowic nie wszystkie fontanny zostały, jak co roku, uruchomione. Ta na Rynku działa już od początku maja. Woda jest też w tzw. sztucznej Rawie i w fontannie na Rondzie im. gen. J. Ziętka. Działa również ta składająca się z trzech osobnych niecek na pl. Miarki. Jednak nadal nie zostały uruchomione dwie inne, zlokalizowane również w ścisłym centrum miasta. Chodzi o fontanny na pl. Andrzeja (nazwaną „Jędruś”) i na pl. Hlonda („Kaskada”). Obydwie mają dysze dające wysoki strumień wody, co może przynosić ochłodę w upalne dni. Jednak w dalszym ciągu są one zakryte drewnianymi płytami. Na razie upałów nie ma, ale nasi czytelnicy dopytywali o to, czy fontanna na pl. Andrzeja będzie w tym sezonie działała. Z racji bliskości dworca, codziennie mijają ją setki przechodniów.

Okazuje się, że uruchomienie tych dwóch fontann Zakład Zieleni Miejskiej zostawił sobie na koniec. Jak wyjaśnia Michał Szafraniec, rzecznik prasowy ZZM, niektóre prace wykonywane na początku każdego sezonu letniego mogły się w tym roku przeciągnąć. Powodem jest oddelegowanie pracowników zakładu do innych zadań, związanych m.in. z przygotowaniami do Światowego Forum Miejskiego i obchodami 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Jednak ZZM zapewnia, że w najbliższym czasie zarówno na pl. Andrzeja, jak i na pl. Hlonda fontanny zaczną działać. W tej pierwszej konieczna jest wymiana kilku płyt, którymi obudowana jest niecka. Prace na placu bliżej dworca powinny ruszyć w przyszłym tygodniu, a następny w kolejności jest obiekt obok ul. Mikołowskiej.


Tagi:

Komentarze

 1. Ravger 16 czerwca, 2022 at 2:13 pm - Reply

  Ciekawe czy doczekamy kiedyś, aż Zakład Zieleni Miejskiej uruchomi kiedyś w Parku Kościuszki fontannę ze znakami zodiaku i te wokół kwietnika przed pomnikiem Kościuszki.
  A, czekaj, nie ma na to funduszy. Ale na suchą rzekę już jest. 🙂

 2. MM 15 czerwca, 2022 at 9:21 pm - Reply

  A co z tą na placu Wolności?

 3. kukura 15 czerwca, 2022 at 12:56 pm - Reply

  Stawiam dychę, że zapomnieli.

Dodaj komentarz

*
*