Reklama

Film, który powstawał w Katowicach, zdobył dwie nagrody na festiwalu w Cannes

Łukasz Kądziołka
Katowice w filmie, który przywiózł dwie nagrody z festiwalu filmowego w Cannes. Obraz Jonathana Glazera został doceniony przez jury i krytyków filmu. W wielkim sukcesie ma udział instytucja Silesia Film, która była zaangażowana w produkcję.

Dwie nagrody na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał film Jonathana Glazera pod tytułem „Strefa interesów”. To amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja, której światowa premiera odbyła się 19 maja na tegorocznym festiwalu. Okazuje się, że obraz brytyjskiego reżysera zrobił wrażenie na publiczności. Nagrodzono go nie tylko 6-minutową owacją na stojąco. „Strefa interesów” z Cannes przywiezie aż dwie nagrody – w tym drugą najważniejszą nagrodę Festiwalu, czyli Grand Prix, którą reżyser odebrał z rąk Quentina Tarantino ,a także Nagrodę FIPRESCI.

Jurorzy z Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych docenili film „za radykalność formalną, złożoność ścieżki dźwiękowej oraz kontrast między niewidocznymi na ekranie zbrodniami za murem a rzekomym rajem. Przedstawiając tragiczne wydarzenia historii, Glazer zaproponował refleksję nad ignorancją jako chorobą, która łączy przeszłość z teraźniejszością” – czytamy w uzasadnieniu.

Kadr z filmu „Strefa interesów”.

Film zainspirowany powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, opowiada o rodzinie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, próbującej ułożyć sobie życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. „Strefa interesów” zrealizowana została w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego – m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejfach Śląskich, czyli gmachu dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego w Katowicach przy ul. Adama Mickiewicza 3. Producentką filmu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy „Zimnej wojnie”. Film powstawał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film, przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W ekipie znaleźli się liczni polscy twórcy m.in.: dwukrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” Łukasz Żal (zdjęcia), Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy) i Stanisław Cuske (operator, autor zdjęć do koprodukowanego przez IF Silesia Film dokumentu „Lombard” Łukasza Kowalskiego).


Tagi:

Komentarze

  1. III Reicher 31 maja, 2023 at 11:57 pm - Reply

    kolejny film wyjety zywcem z komiksow….

Dodaj komentarz

*
*