Reklama

Dyrektor Muzeum Śląskiego nagrodzona przez ministra kultury

G. Ż.
Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, dostała brązowy Medal Gloria Artis. Wyróżnienie wręczył jej w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Ten sam, który ma zgodzić się lub nie na odwołanie Knast z funkcji dyrektora. Wnioskuje o to marszałek Jakub Chełstowski.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wiceminister Sellin wręczył Alicji Knast podczas spotkania dyrektorów muzeów i instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odbywało się w czwartek w Muzeum Śląskim w Katowicach. – Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, ponieważ trwają nadal obchody 100-lecia powstań śląskich, a Muzeum Śląskie zrealizowało dotychczas dwa ważne projekty dotyczące tej znaczącej rocznicy – mówił wiceminister.

Alicja Knast była w swojej karierze związana dotychczas z Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Górnośląskim w Bytom, a od pięciu lat  pełni funkcję dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kilka tygodni temu marszałek województwa Jakub Chełstowski postanowił odwołać ją ze stanowiska. Argumentował to wynikami kontroli i audytu przeprowadzonych w muzeum. Przekonywał, że Knast źle zarządza placówką i nie dba o jej finanse. Dyrektor odpowiedziała publicznie na zarzuty marszałka, podczas konferencji prasowej. Złożyła też uwagi i wyjaśnienie do wyników kontroli.

Żeby marszałek mógł odwołać dyrektor Muzeum Śląskiego, musi się na to zgodzić minister kultury i dziedzictwa narodowego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*