Reklama

Dwie firmy chcą zbudować pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Obydwie zaproponowały wyższe kwoty niż chce przeznaczyć miasto

Grzegorz Żądło
Dwie firmy złożyły swoje oferty w przetargu na budowę pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Obydwie chcą za swoje usługi więcej niż wynosi wycena przygotowana przez miasto. Teraz wyjścia są dwa. Albo przetarg zostanie unieważniony, albo miasto po raz kolejny podwyższy kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na pomnik.

Kolejny problem z budową pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej. O samej idei, projekcie i kontrowersjach związanych ze wzrostem kosztów budowy pisaliśmy wiele razy. Kilka tygodni temu radni zgodzili się na podniesienie kwoty, jaka zostanie zarezerwowana w budżecie miasta na budowę pomnika o 600 000 zł, do 7,727 mln zł (wycena miasta opiewa na około 7,4 mln zł). Jak się jednak okazuje, to wciąż za mało.

W poniedziałek 22 listopada minął termin składania ofert w przetargu na budowę pomnika. Zgłosiły się dwie firmy i obydwie zaproponowały kwoty wyższe niż zamierza na inwestycję przeznaczyć miasto. „Drogomax” z Bytomia zaoferował 7,226 mln zł netto, czyli 8,887 mln zł brutto. Z kolei katowicki „Dombud” złożył ofertę w wysokości 8,499 mln zł netto, czyli 10,453 mln zł brutto. Do tego dochodzi jeszcze prawo opcji na zieleń przy pomniku, które oferenci wycenili odpowiednio na 497 880 zł i 698 760 zł brutto. Łącznie „Dombud” złożył ofertę na 10,951 mln zł, a „Drogomax” na 9,586 mln zł.

Co teraz? Decyzja należy do władz Katowic. Podstawowe możliwości są dwie. Pierwsza to unieważnienie przetargu i ogłoszenie kolejnego (już trzeciego). Trudno jednak oczekiwać, że wyceny oferentów nagle spadną. Druga możliwość to dołożenie pieniędzy na budowę pomnika, co jednak będzie nieakceptowalne społecznie. Już teraz bardzo wielu mieszkańców wyraża w internecie swoje oburzenie z powodu kwoty, jaka ma zostać wydana na pomnik, a także z powodu planowej wycinki prawie 170 drzew. Jest też trzecie wyście, czyli rezygnacja z budowy pomnika.


Tagi:

Komentarze

  1. mironia 24 listopada, 2021 at 12:28 pm - Reply

    Rezygnacja z budowy pomnika wg obecnego projektu, który jest nieakceptowalny przez społeczność i przeznaczenie środków na naprawdę niezbędne inwestycje lokalne, których jest multum, czego przykładem jest budżet obywatelski czy potrzeby miejskich jednostek, typu wymiana okien w przedszkolu, remont toalet w szkole, dodatkowe oświetlenie na ulicach, monitoring miejski.

Dodaj komentarz

*
*