Reklama

Dwa koncertowe wieczory w Ogrodzie Japońskim. Dzisiaj pierwszy z nich

Redakcja
W Ogrodzie Japońskim w Parku Śląskim odbędą się dwa bezpłatne koncerty. Wykonawcy zagrają na nietypowych instrumentach. Pierwsze z wydarzeń już dzisiaj.

Dwa koncerty pod nazwą „Ogród Dźwięku” w Ogrodzie Japońskim. Już dzisiaj można posłuchać koncertu solo na instrumencie o wyjątkowym brzmieniu. Podczas pierwszego wydarzenia (5 lipca, godz. 19.00) wystąpi Łukasz Dembiński, założyciel zespołu Foliba, pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, a w szczególności bębnów afrykańskich. Obecnie jest zafascynowany brzmieniem handpanów, na których zagra dzisiejszego wieczoru. Zaprezentuje kompozycje oraz utwory z ostatniego albumu pt. „a few stories about something”, zagrane na 6 różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmi również zachodnio-afrykańska tykwa calabash, djembe, basowe bębny dunduny i ilimba – tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.

Kolejny koncert w Ogrodzie Japońskim zaplanowano na piątek, 26 lipca, o godz. 19.00. Na scenie zaprezentuje się Maria Pomianowska, profesor sztuk muzycznych, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Maria Pomianowska to profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur oraz multiinstrumentalistka grająca m.in. na staropolskich instrumentach smyczkowych: suce biłgorajskiej, fideli płockiej, suce mieleckiej, ale także na indyjskim sarangi, bułgarskiej gadułce, które to instrumenty z jej inicjatywy, wspólne z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim 25 lat temu zostały zrekonstruowane. Od tego czasu artystka koncertuje na całym świecie propagując i przybliżając wszystkim te zapomniane już instrumenty. Jednocześnie śpiewa ludowe piosenki i pomiędzy utworami w wyjątkowy sposób opowiada o tych instrumentach, często wplatając rozbudzające wyobraźnię opowieści.

Udział w obu koncertach jest bezpłatny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*