Reklama

Duże opóźnienie na budowie drogi rowerowej wzdłuż Parku Kościuszki

Grzegorz Żądło
Już miesiąc temu miała być gotowa droga rowerowa wzdłuż Parku Kościuszki. Inwestycja jest poważnie opóźniona. Nowy termin zakończenia prac to 19 listopada.

Droga rowerowa, a właściwie ciąg pieszo-rowerowy, wzdłuż ul. Kościuszki powstaje od kilkunastu tygodni. Nowa infrastruktura będzie się rozpoczynała przejazdem rowerowym przez ul. Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Ceglaną. Pobiegnie po zachodniej stronie ulicy, wzdłuż granicy Parku Kościuszki, aż do ul. Różyckiego. Następnie drogą równoległą, która stanowi dojazd do nieruchomości przy ul. Kościuszki od nr 115 do ul. Dworskiej z kontraruchem na krótkim odcinku. Dalej rowerzyści wjadą na jezdnię i korzystając ze śluzy rowerowej przejadą na drugą stronę ul. Kościuszki, czyli dotrą do ul. Drozdów. Tu również zaplanowano śluzę. Wschodnią stroną analogicznie poruszać się będą po drodze równoległej do ul. Kościuszki, gdzie również dopuszczony będzie kontraruch. Potem przez ul. Kosów do ul. Huberta trzeba będzie przejechać razem z samochodami. Z ul. Hurberta do centrum przesiadkowego „Brynów” jest już w linii prostej blisko. Jednak właściciel nie zgodził się na poprowadzenie drogi dla rowerów przez swój teren. Dlatego konieczne jest wykonanie przejazdu z ul. Hurberta do połączenia z chodnikiem na wysokości budynku PKP. Na istniejącym chodniku zostanie dopuszczony ruch rowerowy aż do centrum przesiadkowego.

Wszystko miało być gotowe na przełomie września i października. Jest 7 listopada, a końca prac nie widać. Jak to często bywa, pojawiły się nieoczekiwane trudności. Jak informuje wydział inwestycji UM Katowice, trzeba było zmodernizować kanalizację deszczową wzdłuż ul. Kościuszki, bo okazało się, że jest w złym stanie.

Dodatkowo trzeba było wykonać nowe zasilanie sieci oświetlenia wzdłuż ul. Kościuszki. Wydział inwestycji przekonuje też, że na opóźnienie inwestycji wpływ miały prace związane z ułożeniem nowych sieci elektroenergetycznych, wykonywane na zlecenie Tauron Dystrybucja. – Zaskutkowało to koniecznością udostępnienia placu budowy i wykonania tych prac przed ułożeniem nawierzchni ścieżki i chodnika – informuje UM Katowice.

Ostatnią przeszkodą miały być trudności w dostępie do surowców, co spowodowało opóźnienia w dostawach materiałów prefabrykowanych.

Nowy termin umowny zakończenia i zgłoszenia do odbioru drogi do  19 listopada. Zgodnie z pierwotną umową, wszystkie prace miały kosztować  1,68 mln zł brutto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*