Reklama

Dominikanie szykują się do remontu kościoła. Archidiecezja wydała zgodę na nowy wygląd

Ł. K.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego może być jedną z najoryginalniejszych świątyń w Katowicach. Kuria wydała zgodę na remont kościoła w centrum Katowic. Choć nie wszystkim nowa koncepcja przypadła do gustu.

Dominikanie w Katowicach przygotowują się do dużej inwestycji. Po raz pierwszy parafia Przemienienia Pańskiego zaprezentowała wizualizacje wnętrza kościoła przy ul. Sokolskiej w styczniu 2020 roku. Wtedy pojawiły się głosy krytyki. Wielu osobom taki wygląd świątyni nie przypadł do gustu. Niektórzy zarzucali parafii, że kwesta była prowadzona na remont według wcześniej zaprezentowanej koncepcji. Jednak uległa ona zmianie. Po tych uwagach, które pojawiały się przede wszystkim w sieci, parafia postanowiła zorganizować spotkanie. Wzięli w nim udział architekci zaangażowani w stworzenie koncepcji. Autorzy argumentowali, że nowy wygląd to powrót do idei modernistycznej świątyni według wizji Tomasza Łobosa. – Pojawiają się czasem pytania, czemu tu jest tak wszystkiego mało. Jak już było wcześniej mówione, chodzi o to, żeby były rzeczy najważniejsze – mówił podczas spotkania o. Tomasz Golonka, proboszcz parafii.

Projekt wnętrza, uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła (w centrum miasta) i pomyślany jest, w naturalny sposób, jako przestrzeń liturgii, ale również miejsce indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą. Poetyka surowej materialności jest wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozawala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego wprowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu. Ponad narracyjność stawia doświadczenie spotkania – w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. Jest w końcu propozycją powrotu do źródeł prostych znaków” – pisała wtedy parafia na swoim profilu Facebook.

W nowej świątyni nie będzie niektórych elementów, które zostały dobudowane w latach 90. i są sprzeczne z założeniami pierwotnego projektu. Mowa m.in. o fali na suficie czy wyniesieniu ołtarza. Ściany w kościele będą białe, a całe wnętrze ascetyczne i pozbawione ozdób. Na ołtarzu zamiast obrazu i krzyża będzie ściana skonstruowana w taki sposób, że jej elementy utworzą duży krzyż. W czasie pandemii temat ucichł, a parafia wstrzymała kwesty przeznaczone na remont.

Teraz wraca do swoich planów. Koncepcję zaakceptowała Kuria Archidiecezjalna. Wydano zgodę na remont kościoła według zaprezentowane ponad 2 lata temu wizualizacji. Parafia przygotowuje się do realizacji pierwszego etapu inwestycji, czyli wykonania ogrzewania podłogowego. Następnie ma powstać nowa posadzka. Aktualnie Dominikanie szukają wykonawców i równolegle powstają projekty wentylacji i oświetlenia świątyni. Po pandemicznej przerwie powracają też do kwestowania na ten cel. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to możliwe, że zrywanie posadzki i montaż ogrzewania rozpoczną się w tym roku.


Dodaj komentarz

*
*