Reklama

Dobre, bo śląskie. Wystawa najlepszego dizajnu

Karty do szkata projektu Ewy Kucharskiej. Fot: Dominik Gajda

K. G.
Tradycją jest już konkurs „Śląska Rzecz” organizowany przez Zamek Cieszyn, a po nim wystawa nagrodzonych prac w Muzeum Śląskim. 11. odsłona do zobaczenia od 6 sierpnia.

„Śląska Rzecz” to jedyny regionalny konkurs dizajnu w kraju. Chodzi o to, by znaleźć innowacyjne i użyteczne produkty, usługi i projekty graficzne, które działają w przestrzeni miasta. Dzięki temu można sobie uświadomić, jak bardzo dizajn obecny jest w codziennym życiu, w pracy, w domu, na spacerze czy podczas zabawy.

Na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy Laser X-Liner 4.1, zwycięzcę konkursu w kategorii „produkt”, służący do pomiarów terenowych. Wyróżnia się formą naśladującą precyzyjne urządzenie optyczne. W kategorii „grafika użytkowa” zwycięskim projektem okazała się wystawa prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015″, która pokazuje, jak ciekawie opowiedzieć historię miasta za pośrednictwem wizualizacji danych liczbowych, map i diagramów.

fot. Dominik Gajda, materiały Zamku Cieszyn (2)W tegorocznej edycji „Śląskiej Rzeczy” jury nie przyznało nagrody głównej w kategorii „usługa”. Wręczono jednak cztery nagrody specjalne w dwóch pozostałych kategoriach. W kategorii „produkt” Zamek Cieszyn nagrodził kolekcję wzorów mozaiki „Etno” ze szkła pochodzącego z recyklingu. Projekt doceniono za inspirowanie się śląskimi tradycjami hafciarskimi, a także twórcze łączenie rzemiosła z nowymi metodami produkcji. Z kolei Fundusz Górnośląski przyznał nagrodę robotowi rehabilitacyjnemu Luna EMG, który umożliwia diagnozowanie osób cierpiących na schorzenia nerwowo-mięśniowe, a dzięki intuicyjnej obsłudze ułatwia pracę rehabilitantom.

Dwie nagrody specjalne w kategorii „grafika użytkowa” otrzymały: książka „Mocne stąpanie po ziemi”, wydana przez BWA w Katowicach oraz karty do gry „Szkat” od Gryfnie. Nominację uzyskał też system informacji wizualnej w Muzeum Śląskim wraz z dostępnością Muzeum dla osób z dysfunkcjami ruchu, wzroku oraz słuchu.

Projekty nagrodzone w konkursie „Śląska Rzecz” oraz te, które jury zakwalifikowało do prezentacji, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Śląskim od 6 sierpnia do 18 września (wernisaż odbędzie się 5 sierpnia o godz. 18).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*