Reklama

Do Zakładu Zieleni Miejskiej przyjechały pierwsze elektryczne samochody. Będą wykorzystywane w parkach

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach odebrał dwa pierwsze „elektryki”. To pojazdy dostawcze, które będą wykorzystywane m.in. do podlewania roślin czy odśnieżania alejek. Samochody włoskiej firmy Alke kosztowały prawie 400 000 zł.

ZZM, podobnie jak inne miejskie jednostki i sam urząd miasta, musi kupować „elektryki”, żeby spełnić wymogi tzw. ustawy o elektromobilności. Teoretycznie, od stycznia 2022 roku miasta wielkości Katowic powinny mieć w swojej flocie 10% pojazdów elektrycznych. To jednak niewykonalne, bo „elektryków”, podobnie zresztą jak samochodów z tradycyjnych napędem, fizycznie nie ma. Pandemia koronawirusa przerwała łańcuchy dostaw, co sprawia, że w europejskich montowniach brakuje m.in. podzespołów z Azji. To przekłada się na bardzo długi czas oczekiwania na dostarczenie auta.

ZZM udało się jednak rozstrzygnąć przetarg na dostawę dwóch pojazdów. To samochody wyprodukowane we Włoszech. Mają fabrycznie montowany pług śnieżny, a na pace można nimi przewieźć ładunek o wadze około tony. Samochody zostały dostarczone ze zbiornikiem na wodę o pojemności 600 litrów.

Zgodnie ze specyfikacją techniczną, na jednym ładowaniu, które trwa około 8 godzin, auta mogą przejechać 117 km. Przy niskich temperaturach, zasięg spada. Samochody osiągają maksymalną prędkość 44 km/h. Silnik ma moc 14kW, co odpowiada mniej więcej 20 koniom mechanicznym. Wprawdzie „elektryki” mają zamontowany pług, ale przy takiej mocy nie ma co liczyć, że będą w stanie odśnieżyć jakąś grubszą warstwę śniegu, zwłaszcza mokrego.

Samochody kosztowały 391 000 zł. Jeden trafi do Parku Kościuszki, a drugi do Katowickiego Parku Lesnego na Muchowcu.


Tagi:

Komentarze

 1. AA 22 grudnia, 2021 at 5:37 pm - Reply

  Odśnieżarka na baterie….
  Użyteczność tych pojazdów w aurze jesienno-zimowej będzie zerowa.
  Deklarowany zasięg to pewno przy nowych akumulatorach, w włoskim słońcu i temp +25 po idealnie płaskiej drodze.
  Tym czymś to najwyżej miotły można pracownikom dowozić 😉

 2. Rt 22 grudnia, 2021 at 4:12 pm - Reply

  Szkoda tylko że polska nie ma ekologicznych źródeł energii elektrycznej tylko większość 80 procent z węgla kamiennego taka ekologiczna ściema !!!! He he tylko CNG i LPG plus wodór !!!! To jest przyszłość !!!!!

Dodaj komentarz

*
*