Reklama

Długie kolejki po paszporty. Dzisiaj można złożyć wniosek i odebrać dokument

Redakcja
Długie kolejki od kilku dni ustawiają się w urzędach po paszporty. Ludzie masowo wymieniają nieważne dokumenty z dwóch powodów. Dzisiaj również można złożyć wniosek lub odebrać gotowy dokument.

Biura paszportowe są od kilku dni oblegane przez mieszkańców regionu. Długie kolejki ustawiają się w Tychach czy Gliwicach. Również w Oddziale Paszportowym w Katowicach widać duże zainteresowanie wyrobieniem dokumentów. Wiele osób stoi tu po kilka godzin. W  Gliwicach wnioski przyjmuje jedna osoba, więc obsługa jest bardzo powolna. Ten, oraz wszystkie inne punkty, w których można załatwić sprawę dokumentu, podlegają wojewodzie. W związku z falą uchodźców wojennych przybywających z Ukrainy część pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW w Katowicach trzeba było oddelegować do pomocy przy ich przyjmowaniu. Gliwicki urząd interweniował w tej sprawie u wojewody i prosił, żeby do obsługi skierowano kolejne osoby. Jednak na razie nie ma takiej możliwości.

W Katowicach urzędnicy informują, że obsługa odbywa się tak, jak zawsze w tym okresie roku. Po feriach zaczyna się duży ruch. – Mieszkańcy mają trochę wolnego czasu i zaczynają myśleć o wakacjach. Przeglądają oferty podróży zagranicznych, wyciągają paszport i okazuje się, że on jest jednak nieważny. Zanim cokolwiek zarezerwują, idą wyrobić paszport – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody. To jeden z powodów. Drugi to najprawdopodobniej wojna w Ukrainie. – Planowaliśmy jakieś wczasy, ale jak to się skończy, to trudno powiedzieć. W związku z tą agresją, to raczej nie – mówią Iwona i Michał, którzy przyszli wyrobić paszport do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nawet jeśli wakacyjne plany się nie ziszczą, to ważny dokument wolą mieć. Wiele jest też rodziców z dziećmi, którzy załatwiają dla nich pierwszy paszport w życiu.

Żeby rozładować trochę te kolejki  dzisiaj, 5 marca, w Oddziale Paszportowym w Katowicach oraz w Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej i Częstochowie zorganizowana zostanie „sobota paszportowa”. W godz.  9.00-14.00 będzie można złożyć wniosek o wydanie paszportu lub odebrać gotowy dokument. Klienci będą obsługiwani bez konieczności wcześniejszego rezerwowania wizyty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*