Reklama

Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w kontrakty terminowe?

Kontrakt terminowy jest rodzajem umowy, w której osoba składająca zlecenie składa zobowiązanie do zakupu/sprzedaży akcji (indeksu) po ściśle określonej cenie. Kupno kontraktu oznacza, że liczymy na wzrost danego kontraktu (czyli pozycja długa), a zlecenie sprzedaży oznacza, że szykujemy się na spadek danego kontraktu (czyli pozycja krótka).

Przed złożeniem zlecenia, należy więc bardzo dokładnie określić jaki kierunek gry nas interesuje. Aby zamknąć lub zrealizować otwartą pozycję, trzeba dokonać przeciwległej operacji. Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w kontrakty terminowe, więcej informacji tutaj znajdziesz. Sprawdź renomowaną platformę brokerską i uzyskaj dostęp do 200 kontraktów futures na indeksy, paliwa kopalne, metale, czy stopy i FX z 23 giełd.

Jak kupić kontrakt terminowy?

Nabywając lub sprzedając kontrakt terminowy, trzeba posiadać na swoim rachunku depozyt zabezpieczający, czyli gotówkę stanowiącą dla banku kwotę zabezpieczającą w sytuacji niepomyślnego ruchu lub braku Stop Loss, czyli tak zwanego zlecenia obronnego oraz oczywiście środki na zakup kontraktu. Co to oznacza w praktyce? Otóż inwestor nie musi dysponować środkami o wartości wybranego kontraktu terminowego, wystarczą środki pieniężne na zabezpieczenie depozytu.

Najpłynniejsze kontrakty futures na GPW

Kontrakty terminowe o najwyższej płynności, to futures na indeks WIG20, czyli FW20. Ich cechą charakterystyczną jest średni wolumen wynoszący dziennie 10.000 sztuk. Z perspektywy tradycyjnego akcjonariusza, taki wolumen przypomina nieco wartość z rynku NewConnect, jednak należy pamiętać, że taka ilość kontraktu FW20, ma wartość około pół miliarda złotych. To właśnie magia dźwigni kontraktów.

Najbardziej płynne kontrakty na akcje to między innymi: CD Projekt (fCDR), KGHM (fKGH), JSW (fJSW), PEKAO (fPEO) oraz PKN Orlen (fPKN).

Każdego dnia obrót w przypadku tych akcji wynosi minimalnie 100 sztuk, a bardzo często dochodzi nawet do znakomitej liczby 1000.

Czy kurs akcji oraz kurs kontraktu jest zawsze identyczny?

Skoro kontrakt terminowy jest odzwierciedleniem kursu akcji, tyle że z funkcją dźwigni, to może się wydawać, że kurs akcji lub kontraktu zawsze będzie ten sam.

Każdy kontrakt ma ściśle określony termin zapadalności, czyli miesiąc, w którym na jego miejsce pojawia się całkiem nowa seria kontraktów. W ten sposób rynek zachowuje swoją płynność. Posiadając kontrakt na akcje, nie mamy w zasadzie nic oprócz zakładu o wzrost lub spadek kursu. W przypadku akcji, posiadamy niewielką część firmy, dzięki czemu można czerpać zyski z dywidend.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*