Reklama

Dewastacja nagrobka Kazimierza Kutza. Ktoś wyrył na nim krzyż

Ł. K.
Nagrobek Kazimierza Kutza został uszkodzony. Ktoś wyrył na nim krzyż. Dewastacja wyszła na jaw dzień przed 91. rocznicą urodzin reżysera. Rodzina zgłosiła sprawę na policję.

Dewastacja na cmentarzu w Katowicach. Nieznany sprawca zniszczył płytę nagrobną Kazimierza Kutza. Policja została poinformowana o sprawie w weekend. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Żyłka, oficer prasowy KMP w Katowicach, uszkodzenia zauważyli członkowie rodziny zmarłego reżysera. W sobotę poszli na cmentarz przy ul. Sienkiewicza, żeby odwiedzić miejsce pochówku. Okazało się, że od ostatniej wizyty nagrobek został zniszczony. – Przeprowadzono oględziny i stwierdzono, że ostrym narzędziem został wyryty krzyż – mówi mł. asp. Żyłka. Przypomnijmy, że zgodnie z wolą reżysera, jego pogrzeb 28 grudnia 2018 roku miał charakter świecki. Trwa postępowanie w tej sprawie. Jest ono prowadzone pod kątem zniszczenia mienia. Miało do niego dojść w okresie od listopada do minionej soboty. Na razie nie wiadomo czy czyn zostanie zakwalifikowany jako znieważenie miejsca pochówku.

Kazimierz Kutz urodził się i wychowywał w katowickich Szopienicach. Gdyby żył, to wczoraj, 16 lutego, skończyłby 91 lat. Zmarł 18 grudnia 2018 roku w wieku 89 lat. Jest autorem ponad 20 filmów. Najbardziej znane to „Perła w koronie”, „Śmierć jak kromka chleba” czy „Sól ziemi czarnej”. W swoich obrazach poruszał problemy Górnego Śląska i jego mieszkańców. Kutz był zaangażowany również w politykę. Przez wiele lat zasiadał w Sejmie i Senacie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*