Reklama

Czym są giełdy kryptowalut? Jak wybrać odpowiednią?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. Faktem jest, że cieszą się one ogromną popularnością, jednak każda inwestycja powinna zostać dokładnie przemyślana. Osoby bez doświadczenia często mają problem z podjęciem trafnej decyzji. Właśnie dlatego warto jest skorzystać z poniższych wskazówek, które z pewnością będą stanowić spore wsparcie. Początki mogą być trudne, jednak z czasem wszystko stanie się jasne. Jedno jest pewne – zbyt pochopne wybory mogą przynieść dotkliwe straty.

Giełda kryptowalut – co to jest?

Giełdy kryptowalut funkcjonują na rynku już od wielu lat, a więc nie są nowością. Umożliwiają one przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych. Trzeba wiedzieć, że kryptowaluty to waluty wirtualne o charakterze cyfrowym. Są one wykorzystywane do przechowywania informacji o stanie posiadania. Przedmiotem wymiany są tokeny. Na uwagę zasługuje fakt, że giełdy kryptowalut nie posiadają postaci fizycznej – działają one wyłączenie w przestrzeni wirtualnej. Ponadto, nie podlegają one nadzorowi jednej instytucji, a więc mamy tutaj do czynienia z decentralizacją.

Jak działają giełdy kryptowalut?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest działanie giełd kryptowalut. Jak już wspomniano, pełnią one rolę pośrednika podczas zakupu oraz sprzedaży tokenów. Można powiedzieć, że działają one niczym klasyczne giełdy papierów wartościowych, jednak transakcje opierają się wyłącznie na walucie wirtualnej. Jest to podstawowa różnica, o której trzeba pamiętać. Należy zaznaczyć, że użytkownicy mogą także wymieniać się tokenami, a wszystko zależy od przyjętej strategii. Im większa giełda kryptowalut, tym większa ilość coinów posiada. Oczywiście nie jest ona bezpiecznym miejscem do przechowywania środków finansowych. Sytuacja dynamicznie się zmienia, co zwiększa ryzyko ich utraty. Nieco inaczej jest w przypadku portfela kryptowalutowego, który zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Kryptowaluty powinny być trzymane na giełdzie możliwie najkrócej – zapominają o tym przede wszystkim osoby nieposiadające praktyki.

O czym pamiętać przed pierwszą inwestycją?

Kurs kryptowalut jest zmienny, a więc trudno jest to przewidzieć. Wiadomym jest, że wielu specjalistów zajmuje się wykonywaniem prognoz rynkowych, jednak nie zawsze znajdują one potwierdzenie w rzeczywistości. Nagłe załamanie może przyczynić się do sporej straty, a więc podczas inwestowania należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Kurs kryptowalut jest uzależniony od m.in. siły wydobycia oraz poziomu podaży i popytu. Jedno jest pewne – pierwsze inwestycja wymaga kompleksowego przygotowania. Należy zapoznać się z aktualnymi treściami poradnikowymi, które dostępne są w sieci za darmo. Do dyspozycji mamy również nowoczesne platformy edukacyjne. Nie zaszkodzi wziąć udziału w internetowym szkoleniu prowadzonym przez profesjonalnego tradera. Mogłoby się wydawać, że łatwo jest zrozumieć rynek kryptowalut, jednak jest on wyjątkowo złożony.

Co sprawdzić przed wyborem giełdy kryptowalut?

Przed wejściem na rynek dobrze jest sprawdzić ranking giełd kryptowalut – tutaj zestawienie najpopularniejszych, tak aby dowiedzieć się, jakie są typy użytkowników. Wybierać możemy spośród kilkuset różnych platform, jednak nie wszystkie są godne zainteresowania. Warto jest przeanalizować poniższe czynniki.
– Bezpieczeństwo – ważne jest, aby platforma gwarantowała zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Jest to podstawą do tego, aby zabezpieczyć prywatne dane, które mogą stanowić cel m.in. grup hakerskich. Nie bez znaczenia są także kwestie techniczne, które warunkują poziom wygody użytkownika. Strona powinna uchodzić za niezawodną, tak aby dostęp nie był utrudniony.
– Bezawaryjne działanie – jak już wspomniano, platforma musi cechować się niską awaryjnością. Niedopuszczalne są przeciążenia serwera, które mogą stanowić następstwo wysokiego ruchu na stronie. Takie nieprawidłowości zwiększają ryzyko dotkliwej straty. Użytkownik musi dysponować posiadanymi środkami przez całą dobę.
– Zimne portfele – czyli odłączone od internetu. Są one wykorzystywane do przechowywania zdeponowanych kryptowalut. Dla większości giełd jest to standardem, jednak warto sprawdzić omawianą kwestię.
– Ilość dostępnych kryptowalut – im większy wybór coinów oraz par walutowych, tym lepiej. Należy jednak uważać na giełdy, które dopuszczają do obiegu podejrzane walory. Na rynku funkcjonuje całkiem sporo oszustów. Na pierwszym miejscu należy postawić jakość!
– Wysokość prowizji – jest ona naliczana od obrotów, a więc dla osób początkujących nie ma ona aż tak dużego znaczenia.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*