Reklama

Czy wspinaczka to sport dla każdego?

Kto z nas nie lubi pięknych widoków górskich, a także wyzwań. W dzisiejszych czasach wszyscy chcemy stanąć na wysokości zadania i sami coraz częściej lubimy kształtować nasz charakter.

Wyzwania traktujemy więc jak najbardziej pozytywnie, nawet w sferze rekreacji. Dlatego coraz więcej osób interesuje się wspinaczką górską, ale czy będzie to aktywność dedykowana dla każdego? Co powinien wiedzieć wspinacz, który rozpoczyna przygodę z takim sportem? Przede wszystkim jest to sport ekstremalny, a musimy więc brać pod uwagę to, że rozpoczęcie takiej ekscytującej rekreacji niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

Przede wszystkim osoba, która chce się zainteresować takim sportem, musi dysponować już jakąś siłą, a także kondycją fizyczną. To sport dla wytrwałych. Poza tym niezbędny będzie również odpowiedni sprzęt, w zależności od tego, na jakim stopniu zaawansowania będzie realizowana wspinaczka.

Dlaczego wspinaczka to sport wymagający?

Przede wszystkim nawet wtedy, gdy mamy odpowiednie warunki fizyczne, to nie zawsze możemy sobie pozwolić na praktykowanie takiej dyscypliny sportowej z uwagi na dużą odległość od gór. Taki problem będzie występować w przypadku osób, które koniecznie chcą się wspinać w pięknych okolicznościach przyrody. Oczywiście z drugiej strony trenować możemy w dzisiejszych czasach w każdym regionie, nawet na Pomorzu.

Pojawia się coraz więcej firm usługowych, które ustawiają ścianki wspinaczkowe, które gwarantują rzeczywiście praktykowanie takiej dyscypliny na najwyższym poziomie. W teorii więc każdy z nas może uprawiać wspinaczkę i posmakować takiego ciekawego sportu. Dużo będzie tu jednak zależało również od naszego wieku. Wiadomo przecież, że osoby w wieku emerytalnym, które mają nadwagę, raczej nie będą w stanie pokonać nawet najprostszej ścianki, czy też wspiąć się na jakąś małą skałę.

Jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Sam pomysł, aby oddać się takiej dyscyplinie sportowej to jeszcze nie wszystko. Musimy to robić zawsze pod kierunkiem kogoś doświadczonego. Potrzebujemy wykwalifikowanego specjalisty, a więc wspinać będziemy się pod okiem instruktora. Jeżeli chcemy, aby postępy były rzeczywiście realne, to musimy regularnie uczestniczyć w zajęciach na ściankach wspinaczkowych. Jeżeli nigdy na nich nie byliśmy, to przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby zabrać ze sobą wygodny sportowy strój. Ważne, aby nie krępował naszych ruchów, ale także, aby nie był zbyt luźny.

Dobrze sprawdzają się dopasowane spodnie i bluzy lub koszulki. Często preferowane są leginsy, również te męskie. Poza tym, jeżeli już rzeczywiście zainteresujemy się tym sportem i stwierdzimy, że jest dla nas, to dobrze jest się zaopatrzyć w specjalistyczne obuwie. Akcesoria i buty do wspinaczki dostępne są w sklepach sportowych i wcale nie musimy wydać na nie dużych sum pieniędzy. Można tu też zrezygnować na jakiś czas z różnych wydatków na przykład na gry komputerowe. Polska – Słowacja – kursy, typy umożliwiają najlepsze rozpoczęcie rozrywki we własne strzelanie wyników spotkań i poznanie wszystkich czynników, które mają wpływ na ich końcowy rezultat.

Pierwszy kontakt ze ścianką wspinaczkową

Oczywiście jest cała masa osób, które będą się obawiać pierwszego wejścia na ściankę wspinaczkową. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej aktywności, to po prostu nie wiemy, jak to wygląda w praktyce. Zawsze jednak są tam osoby, które służą nam pomocą asekuracją. Objaśnią nam, jak rozpocząć wspinaczkę, aby był to sport bezpieczny.

Artykuł zewnętrzny


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*