Reklama

Czy w Sylwestra będzie zakaz przemieszczania się, czy nie? Premier: Nie wprowadzamy godziny policyjnej

G. Ż.
Od dzisiaj w Polsce obowiązuje rządowe rozporządzenie, zgonie z którym w Sylwestra nie będzie można się przemieszczać od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia. Tymczasem w niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej, a jedynie „gorąco apeluje o nieprzemieszczanie się”.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia, które zaczęło obowiązywać dzisiaj (tj. 28 grudnia), wyraźnie zapisano, że „od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.”

Oczywiście, podobnie jak to było wiosną, zwłaszcza drugi punkt pozostawia szerokie pole do interpretacji. W założeniu chodziło o to, żeby ludzie nie gromadzili się na imprezach sylwestrowych.

Powszechnie zaczęło funkcjonować twierdzenie, że rząd wprowadził „godzinę policyjną”. Tymczasem wczoraj premier Mateusz Morawiecki poniekąd zaprzeczył treści podpisanego przez siebie rozporządzenia. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej. – Aby ona mogła być zastosowana musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza np. tą godziną policyjną. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, o to, żeby ten Sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy po Sylwestrze jeszcze kilka miesięcy temu, ale tak właśnie powinno być – powiedział premier.

Różnica miedzy zakazem zapisanym w rozporządzeniu, a tylko apelem premiera na konferencji jest dosyć istotna. Na razie formalnie nic się nie zmieniło. Tak więc zakaz przemieszczania się w Sylwestra nie dotyczy tylko osób, które będą wykonywać obowiązki zawodowe oraz tych, którzy będą zaspokajać niezbędne potrzeby związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*