Reklama

Czy na diecie białkowej można schudnąć?

Białko to jeden z trzech makroskładników obecnych w ludzkim organizmie. Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak ze względu na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywane również w dietach odchudzających zarówno jako dodatek, jak i główny element diety. Jednak, czy na diecie białkowej można schudnąć? Oczywiście jest dużo zwolenników tego rodzaju diet, inni natomiast podchodzą do nich sceptycznie. Dlatego warto więcej dowiedzieć się na temat tej diety i jej wpływu na organizm.

Na czym polega dieta białkowa?

Białko bierze udział w budowie i regeneracji tkanki mięśniowej, dlatego jest chętnie spożywane przez sportowców. Jednak nie należy zapominać, że jest także budulcem zębów, kości, paznokci, włosów, a nawet skóry. Z tego powodu jego braki niekorzystnie wpływają na cały organizm. Ponadto produkty białkowe dodają energii i długo się rozkładają, dzięki czemu zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Nie trzeba się również martwić kalorycznością.

Jak sama nazwa wskazuje, dieta białkowa opiera się na spożywaniu produktów białkowych. Białko dostarcza dużą ilość energii, jednocześnie przyśpieszając przemianę materii i redukując tkankę tłuszczową. Ze względu na długie rozkładnia się białka w organizmie, zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Dlatego nie trzeba się obawiać podjadaniem pomiędzy posiłkami. Taka dieta sprawdza się także w przypadku osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko, jak np. osoby starsze, na rekonwalescencji, czy też po zabiegach. Jednak w takich przypadkach zwykła żywność może nie nie sprostać potrzebom – wtedy warto sięgnąć po suplementy białkowe uzupełniające zapotrzebowanie, takie jak https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-protein-powder/. Produkty, takie jak ten, są łatwe w przyrządzeniu i wspierają odbudowę masy mięśniowej.

Białko w diecie ma ogromne znaczenie, niezależnie od jej rodzaju. Dieta odchudzająca opierająca się na samym białku podzielona jest na cztery etapy. W pierwszych dwóch skupia się na redukcji tkanki tłuszczowej i oczyszczeniu. Po paru dniach stopniowo dodaje się nowe produkty. W przypadku tej diety można jeść, kiedy się poczuje głód, lecz tylko produkty z listy. W kolejnym etapie zaczyna się stopniowo wprowadzać inne produkty, takie jak warzywa, pieczywo itd. stopniowo przyzwyczajając organizm. Ostatni etap trwa całe życie i polega na łączeniu normalnej diety z dietą białkową, tym samym unikając efektu jo-jo.

Czy na diecie białkowej można schudnąć?

Dieta bogata w białko zapewnia organizmowi potrzebną energię, jednocześnie na długo pozostawiając uczucie sytości. Dzięki temu nie trzeba się obawiać podjadaniem i dostarczaniem zbędnych kalorii powodujących tycie. Ponadto, dogłębnie oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii. W ten sposób tkanka tłuszczowa jest szybciej spalana, tak jak to się dzieje podczas uprawiania sportu. W dodatku, nie trzeba ciągle być głodnym, gdyż podczas diety można jeść, wtedy kiedy się chce — trzymając się listy produktów dozwolonych.

Każdy musi odkryć indywidualnie efekty diety białkowej. Wszystko zależy od osobistych potrzeb i liczby kilogramów, jakie są do zrzucenia. Niemniej jednak jest to dosyć skuteczna dieta, która przynosi zadowalające rezultaty. Ze względu na przyśpieszoną przemianę materii, tkanka tłuszczowa spala się szybciej, pozwalając na zrzucenie nawet do 30 kilogramów. Warto pamiętać, że tak samo, jak w przypadku innych dietach, należy zachować umiar. Długotrwałe spożywanie samego białka obciąża wątrobę i nerki prowadząc do różnych schorzeń. Dlatego tak ważne jest płynne przechodzenie pomiędzy etapami i końcowy etap łączący normalną dietę z produktami białkowymi.

Białko jest potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobór negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego warto obserwować swoje ciało i sygnały, jakie wysyła, aby w porę zareagować. Zatem, gdy w naszym organizmie występuje niedobór białka — co jeść w takim przypadku? Najpierw warto przyjrzeć się swojej diecie i zmienić nawyki dostarczając większą ilość białka. Czasami, oprócz zdrowej diety, konieczne jest stosowanie dodatkowo suplementów uzupełniających braki.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Komentarze

  1. Male 25 września, 2022 at 11:24 am - Reply

    Jedyna sensowna dieta, warto połączyć z ćwiczeniami na siłowni oraz cardio, np bieganie albo rower. Ograniczać węglowodany i cukier!

Dodaj komentarz

*
*