Reklama

Czy Katowice są bezpieczne? Studenci zapytają o opinię mieszkańców w całym mieście

Łukasz Kądziołka
Czy Katowice są bezpiecznym miastem? Mieszkańcy będą mogli wyrazić opinię na temat bezpieczeństwa i pracy policji w Katowicach podczas miesięcznego badania. Ankieta to wspólna inicjatywa katowickiej policji i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ma pomóc funkcjonariuszom w lepszym działaniu.

Komendant katowickiej policji uważa, że badania dotyczące bezpieczeństwa w mieście to dla niego być może „strzał w kolano”. – W najbliższym czasie badania poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców przeprowadzą studenci Akademii Wychowania Fizycznego. To oni stworzą ankietę. Moim policjantom poleciłem, że by nie ingerowali w sposób przygotowania badań. Też słyszę głosy, że w Katowicach jest niebezpiecznie, chociaż statystyki mówią co innego. Chcemy się dowiedzieć dlaczego część mieszkańców ma taką opinię – mówi inspektor Paweł Barski, komendant miejski policji.

Kompleksowe badania mają objąć teren całego miasta. Zajmą się nimi studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne AWF w Katowicach. Przez miesiąc ich zadaniem będzie zebranie opinii katowiczan. Pytania zostały podzielone na 3 części. Pierwsza z nich dotyczy poczucia bezpieczeństwa. Ankietowani odpowiedzą m.in. na pytanie o to, czy czują się bezpieczni w mieście i gdzie ich zdaniem jest niebezpiecznie. Ocenią też pracę katowickich policjantów. Druga część ankiety poruszy temat „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa”, a trzecia ma dotyczyć działalności straży miejskiej w Katowicach. Cel to nie tylko poznanie opinii mieszkańców Katowic. Wyniki mają pomóc służbom w poprawie bezpieczeństwa. Mają się przełożyć m.in. na pracę dzielnicowych.

Badania pod nazwą „Bezpieczne Katowice – poczucie bezpieczeństwa publicznego w percepcji mieszkańców Katowic” będą prowadzone pod opieką prof. Jadwigi Stawnickiej z katedry Bezpieczeństwa Powszechnego. W każdej dzielnicy ma zostać wypełnionych 350 ankiet. Studenci będą przychodzili do miejsc, w których spotykają się mieszkańcy, m.in. do siedzib rad jednostek pomocniczych i bibliotek. Badanie powinno rozpocząć się w poniedziałek, 26 marca. Jednak jeszcze nie jest znany pełny harmonogram. Ankieta potrwa miesiąc, więc zakończy się w kwietniu. Wyniki mają być znane w czerwcu. Cały projekt podsumuje konferencja zaplanowana na wrzesień.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*