Reklama

„Czas na działanie właśnie nadszedł”. Rozpoczęło się Światowe Forum Miejskie

Redakcja
Czas na działanie właśnie nadszedł” – tymi słowami Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy UN-Habitat, zakończyła swoje przemówienie w Spodku. W ten sposób rozpoczęło się jednocześnie Światowe Forum Miejskie, które potrwa do czwartku.

Zaczęło się od występu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Joszko Brody, a następnie przemawiali najważniejsi goście. Przez cztery dni w  Katowicach odbywać sie będą obrady, podczas których nakreślona ma zostać przyszłość miast i świata. Dzisiaj rozpoczęło się Światowe Forum Miejskie. To cykliczne wydarzenie organizowane przez UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich) w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Podczas każdej konferencji wyznaczane są cele, do których powinny dążyć samorządu i rządy na całym świecie. – W czasie naszej ubiegłej konferencji w Abu Zabi podjęliśmy szereg zobowiązań i deklarowanych działań. W ciągu ostatnich 30 miesięcy, które upłynęły od tamtego czasu, niektóre z naszych zadeklarowanych działań zostały zrealizowane – mówiła Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy UN-Habitat. Zaapelowała do gości z całego świata o wytężoną pracę dla dobra kolejnych pokoleń mieszkańców. – Po zakończeniu 11. sesji World Urban Forum w Katowicach zobowiążmy się do podjęcia dalszych działań, które możemy podejmować jako indywidualne osoby, partnerzy, wspólnoty, miasta i kraje. Po to, żeby zapewniać lepszą przyszłość miast.

W trakcie ceremonii otwarcia głos zabrał również gospodarz. – To właśnie mieszkańcy są tym motorem napędowym do zmian, których oni oczekują i których my chcemy dokonać. Pokazaliśmy to bardzo dobrze kilka miesięcy temu, kiedy mieszkańcy nie tylko naszego miasta, ale również wielu miast świata, postanowili działać po bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na World Urban Forum w Katowicach do 25 czerwca zarejestrowało się ponad 21 tys. osób ze 173 krajów. Wśród prelegentów 54% stanowią kobiety. Wydarzenie potrwa do czwartku, 30 czerwca.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 28 czerwca, 2022 at 8:21 am - Reply

    https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dunczyk-ostro-o-katowicach-najbardziej-dystopijna-przestrzen-miejska-europy/jgp00s9,79cfc278

    Kapitalne podsumowanie miasta, mentalności władz i samej imprezy.
    Podpisuje się rękami i nogami pod opiniami Pana Duńczyka.

Dodaj komentarz

*
*