Reklama

Coraz częściej samoloty latają z i do Katowic. Wracają kolejne połączenia

Redakcja
Rośnie ruch na lotnisku w Pyrzowicach. Jak pokazują statystyki, powoli wraca ruch na trasach regularnych. Dlatego przewoźnicy decydują się na przywracanie zamrożonych z powodu pandemii połączeń.

W statystykach katowickiego lotniska zdecydowaną większość realizowanych połączeń stanowią od początku tego roku loty czarterowe (75% pasażerów). Jednak ruchy przewoźników pokazują, że powoli wracają do normy również te rozkładowe. – W czerwcu spodziewamy się nie tylko dalszego wzmacniania siatki połączeń czarterowych, ale także znaczącego wzrostu pasażerów na trasach regularnych. Na przełomie maja i czerwca Wizz Air oraz Ryanair zaczęły reaktywować połączenia z Pyrzowic – mówi Artur Tomasik, prezes GTL S.A.

Samolot węgierskiego przewoźnika 4 czerwca po raz pierwszy po długiej przerwie wystartował z Katowice Airport do położonej na Cyprze Larnaki oraz do islandzkiego Reykjaviku. Dwa dni później obsłużono rejs na Maltę, a 10 czerwca linia rozpoczęła ponowną realizację lotów do włoskiej Katanii. Od 14 czerwca węgierski przewoźnik ponownie oferuje rejsy do Mediolanu-Bergano oraz na Mykonos. Oprócz wymienionych powyżej połączeń, Wizz Air obsługuje już wznowione rejsy na następujących trasach: Londyn-Luton, Sztokholm-Skavsta, Dortmund, Teneryfa, Fuerteventura, Kutaisi. To nie wszystko. Wizz Air do końca sierpnia planuje wznowienie lub inaugurację lotów na 22 trasach. Aktualny harmonogram reaktywacji połączeń prezentuje się tak: Korfu (16 czerwca), Ateny i Alghero (17 czerwca), Palma De Mallorca i Burgas (25 czerwca), Split oraz Podgorica (26 czerwca). Kolejne kierunki, które zostaną uruchomione w lipcu i sierpniu, to: Eindhoven, Malaga, Oslo-Torp, Doncaster-Sheffield, Kijów-Żuliany, Bristol, Liverpool, Barcelona, Stavanger, Castelloni, Lwów, Rzym-Ciampino oraz Odessa. W szczycie tegorocznego sezonu wakacyjnego siatka aktywnych połączeń Wizz Air z Pyrzowic obejmować będzie 34 trasy.

Z kolei Ryanair reaktywował już połączenia z Pyrzowic do Mediolanu-Bergamo, Odessy, Dublina, Katanii, Alghero, Manchesteru, Pafos, Aten, Bolonii i Kijowa-Borispol. W drugiej połowie czerwca irlandzki przewoźnik wznowi połączenia do Birmingham i Edynburga, a w połowie lipca do Kolonii-Bonn. W lipcu linia planuje również zainaugurować nowe trasy z Katowice Airport, to jest Oslo-Gardermoen i Trapani.

Podczas pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku w Katowice Airport obsłużono 194 791 podróżnych, czyli o 457 258 mniej (-70,13 proc.) niż w 2020 roku. Z połączeń regularnych skorzystało 45 687 osób, tj. o 480 392 mniej (-91,32 proc.) niż w okresie od stycznia do maja zeszłego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*