Reklama

Co w Katowicach robią ptaki z delty Dunaju? Każdy może się dowiedzieć podczas spacerów ornitologicznych

Podczas spacerów ornitologicznych Marcin Karetta opowiada ciekawostki nie tylko o ptakach.

Ł. K.
LUDZIE MIASTA Jakie ptaki odwiedzają Katowice? Czemu w stawie Maroko można czasem spotkać rzadkie gatunki? Jak na os. Tysiąclecia żyje się kawkom? Można się tego dowiedzieć podczas cotygodniowych spacerów z ornitologiem wokół Stawu Maroko i w Dolinie Trzech Stawów.

Podczas spacerów ornitologicznych uczestnicy dostają lornetki. Jednak nie sama obserwacja jest w spacerach najważniejsza. Prowadzący spacery Marcin Karetta to ornitolog z wieloletnim doświadczeniem. Nie opowiada tylko o ptakach, które można zobaczyć na wodzie. Teraz nie ma ich wiele, bo ostatnio pogoda nie dopisywała. Dlatego pan Marcin stara się urozmaicić czas spacerowiczom innymi informacjami. Poza fauną, wie też sporo o florze. Dobrym punktem obserwacyjnym jest Dolina Trzech Stawów. Trochę gorzej jest na Stawie Maroko, ale zdarzają się tu ornitologiczne odkrycia. – Maroko wyróżnia się tym, że ma dość bogatą szatę, jeśli chodzi o rośliny wynurzone, w której chętnie ptaki się chowają, wyprowadzają lęgi. A teraz w czasie przelotów możemy tu zobaczyć znacznie więcej gatunków. W zasadzie może się tu każdy gatunek trafić z listy ponad 450 obserwowanych w Polsce. Było kilka gatunków ciekawych, które tak na co dzień, w cudzysłowie, przebywają w delcie Dunaju. Była tu też mewa z bardzo odległych, północnych terenów – tłumaczy Marcin Karetta. Warto też czasem popatrzeć na bloki na os. Tysiąclecia. Można dowiedzieć się ciekawostek m.in. o gołębiach, srokach czy kawkach.

Na darmowe spacery ornitologiczne można wybrać się co tydzień, w sobotę i niedzielę. Wycieczka po Dolinie Trzech Stawów rozpoczyna się przy lotnisku Muchowiec (na parkingu obok skrzyżowania ulicy Francuskiej z ul. Gawronów) o godz. 8.00. Natomiast wycieczka nad Stawem Maroko rusza o godz. 11.15 przy Środowiskowym Klubie Wodniacko-Wędkarskim „Maroko” i trwa trzy godziny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*