Reklama

Co ma wspólnego rafa kolarowa w Australii z Katowicami? Odpowiedź mieszkańcy znajdą na spotkaniu z konikiem morskim

Redakcja
Już jest zagrożonym gatunkiem, a jeśli zmiany klimatyczne będą szybko postępować, może zginąć zupełnie. O tym jaki wpływ ma działalność człowieka na środowisko będzie można się przekonać podczas spotkań z avatarem konika morskiego. Pierwsze odbędzie się w czwartek w klubie Królestwo, drugie w sobotę w byłej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Spotkania to jedno z wydarzeń towarzyszących szczytowi klimatycznemu. Organizuje je WWF Polska. Zmieniający się klimat sprawia, że liczba miejsc do życia dla koników i innych morskich stworzeń drastycznie spada. Wyginęło ich już około 50%. Rosnący poziom zakwaszenia oceanów, głównie w wyniku przechwytywania dwutlenku węgla z atmosfery, powoduje wymieranie korali. Kiedy ginie rafa koralowa, zmniejsza się liczebność ryb. Jak alarmują eksperci WWF, przy wzroście średniej globalnej temepratury powietrza o 2 stopnie Celsjusza, 99% raf kolarowych wyginie. Co to wszystko ma wspólnego z Katowicami? Chodzi o to, że każdy w swoich codziennych aktywnościach może przyczynić się do zwiększenia bądź ograniczenia emisji CO2 i innych szkodliwych gazów.

W czwartek w klubie Królestwo na rondzie w Katowicach będzie można o tym porozmawiać z ekspertem WWF Marcinem Popkiewiczem, autorem książki „Świat na rozdrożu” i wielu artykułów na temat zmian klimatycznych, który wcieli się w rolę konika morskiego. Początek o godz. 19.30.

Z kolei w sobotę (godz. 18:30) w byłej siedzibie Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego 4 konikiem morskim będzie Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF Polska. Uczestnicy spotkań będą mogli zadawać pytania ekspertom. Wstęp na oba spotkania jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*