Reklama

Chcesz dostać pieniądze z miasta na wymianę pieca? Rozpoczynają się spotkania informacyjne

G. Ż.
W czwartek 3 października rozpoczyna się cykl spotkań z mieszkańcami katowickich dzielnic, podczas których będzie można dowiedzieć się na jakich zasadach miasto dofinansuje wymianę pieca na ekologiczny. Będzie także okazja porozmawiać z kominiarzem oraz przedstawicielami straży miejskiej i firm ciepłowniczych. Wszystkie spotkania będą się rozpoczynać o godz. 18.

Katowice mają jeden z najlepszych programów wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Można dostać nawet 10 000 zł bezzwrotnej dotacji (maksymalnie 80% kosztów inwestycji). Z roku na rok liczba chętnych rośnie, a od kilku lat budżet na wymianę pieców nie jest ograniczony. Oznacza to, że każdy kto spełnia kryteria, dostanie dofinansowanie.

Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, wniosek składa się w roku poprzedzającym planowaną inwestycję. Po drugie, wymianę pieca można przeprowadzić dopiero po podpisaniu umowy z miastem. Po trzecie, pieniądze z gminy są zwracane wnioskodawcom, a nie wypłacane z góry. Czyli trzeba najpierw wyłożyć potrzebną kwotę ze swojej kieszeni, a dopiero po sprawdzeniu czy wszystko odbyło się tak jak powinno, miasto przeleje ją na konto wnioskodawcy.

O tym wszystkim będzie można porozmawiać na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych pod nazwą „Jak ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie”. Odbędą się one w październiku i listopadzie w 11 lokalizacjach (szczegóły na plakacie).

Na spotkaniach będą obecni przedstawiciele urzędu miasta, straży miejskiej, a tam, gdzie dochodzi sieć ciepłownicza, również spółek Tauron Ciepło i Dalkia Polska Energia (dawny ZEC).

Będzie można dowiedzieć się nie tylko o możliwości wymiany pieca, ale też posłuchać o kontrolach palenisk przeprowadzanych przez straż miejską czy o wentylacji i dbałości o czystość kominów.

Udział w spotkaniach jest oczywiście bezpłatny. Będą się rozpoczynać o godz. 18 i planowo potrwają półtorej godziny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*