Reklama

Bukmacherzy przyjmują zakłady na to, jak bardzo opóźniona będzie budowa linii tramwajowej w Katowicach

Grzegorz Żądło
Za nieco ponad dwa miesiące miałaby się zakończyć budowa linii tramwajowej łączącej ul. Chorzowską i ul. Gliwicką w Katowicach. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że w tym czasie inwestycja się nie zakończy.  Jeden z bukmacherów przyjmuje zakłady na prawdziwy termin zakończenia budowy.

Budowa łącznika wzdłuż ul. Grundmanna to pierwsza inwestycja w nową linię tramwajową w Katowicach od 75 lat. Tramwaje Śląskie umowę z wykonawcą podpisały 16 marca 2022 roku. Termin zakończenia prac został ustalony na 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli na 16 maja 2023 roku. Nie ma już żadnych szans na jego dotrzymanie.

Jak mówił nam pod koniec grudnia 2022 roku rzecznik Tramwajów Śląskich, przybliżony termin zakończenia prac będzie można określić w marcu, czyli po okresie zimowym. Ten czas właśnie nadchodzi. Przed wykonawcą najtrudniejszy etap robót, czyli przerzucenie torów przez DTŚ.

STS przygotował specjalne zakłady dla tej inwestycji. Polski bukmacher podobne zakłady uruchomił dla inwestycji w Łodzi czy Warszawie.

Według ekspertów STS najbardziej prawdopodobne jest zakończenie budowy wzdłuż ul. Grundmanna do końca listopada 2023 r. Kurs na takie zdarzenie wynosi 1,22 (czyli niewiele). Kurs na to, że prace potrwają dłużej. jest znacznie wyższy – 3,75.

Odwrotnie wygląda to w przypadku zakładów na to, że budowa zakończy się  do końca lipca 2023 (tak – 3,50, nie – 1,25). Najbardziej wyrównane są kursy na zakład, w którym obstawić można zakończenie budowy do końca września (tak – 1,75, nie – 1,95).

W tego typu zakładach, za moment zakończenia budowy uważa się oddanie jej do użytku.

Wykonawcą nowego łącznika tramwajowego jest lonsorcjum firm SPAW-TOR Sp. z o.o. Sp. k. Z Krakowa, Silesia Invest Sp. z o.o. Sp.k z Gliwic i Grotex Sp. z o.o. z Zabrza. Umowa z wykonawcą opiewa na 32.303.122,61 zł netto, czyli 39.732.840,81 zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. Mk 7 marca, 2023 at 5:23 pm - Reply

  a kiedy tramwaj na bażantów powstanie ja bym obstawił za jakieś 15 lat he he lub dłużej!!!! te miasto betonu upada!!!

 2. Piotr 7 marca, 2023 at 9:33 am - Reply

  Proponuję przyjmować zakłady na inne rzeczy które „koordynuje” UM Katowice.
  Np. kiedy poznamy wytyczne komisji (?) która z ramienia UM Katowice, ma kreować standardy estetyki reklam itp. na ulicach miasta.
  Idąc rano przez centrum (Stawowa przy wylocie na Mickiewicza/Supersam) z obrzydzeniem patrzyłem na cienkie jak prącie zająca, słupki zabezpieczające chodniki itp.
  Słupki są tak cienki i niestabilne, że ciężka osoba napierając na nie całą swoją masa, powoduje że słupki się odchylaja i wygląda to koszmarnie !! Podobny widok mamy na skrzyżowaniu z ul Słowackiego. Czy nie można tam zainstalować słupków o standardowej grubości tak jak w każdym innym cywilizowanym miescie… ??

 3. Tomek 7 marca, 2023 at 8:41 am - Reply

  miasto 1001 ścieżki rowerowej ….

 4. Grucha 6 marca, 2023 at 10:07 pm - Reply

  Spokojnie można 2024 obstawić, kasa pewna

 5. AA 6 marca, 2023 at 2:46 pm - Reply

  Firma Silesia Invest ostatnio dla Tramwajów Śląskich wykonywała prace w Katowicach-Dębie.
  Zaangażowane były 2 osoby i jedna taczka. To są magicy którzy przy -15 stopniach zagęszczali teren 🙂 i układali na to kostkę chodnikową. O nierównościach w planie i profilu na nowym torowisku szkoda pisać – bo wagonem buja bardziej niż przed remontem tego odcinka 🙁

  • Rafik 6 marca, 2023 at 2:59 pm Reply

   Za bujanie się w Legendii to trzeba słono zapłacić, a tu masz za 4 zeta. Z czym masz problem? 😛

Dodaj komentarz

*
*