Reklama

Brakuje karmy dla ptaków w Dolinie Trzech Stawów. Zbyt dużo osób chce je dokarmiać

Ł. K.
Zbyt duże zainteresowanie kaczkomatami w Katowicach. Wiele osób chce dokarmiać ptaki, więc budki z karmą szybko są opróżniane. Zakład Zieleni Miejskiej prosi mieszkańców, żeby zabierali tylko dwa woreczki ziarna. Zapytaliśmy też specjalistki, jak pomagać ptakom w trakcie zimy.

W Katowicach jest kilka punktów, w których można dostać odpowiednią karmę dla ptaków. Budki z bezpłatnym ziarnem stoją na terenie Doliny Trzech Stawów, przy stawach Łąka i Ozdobnym. Tak zwane kaczkomaty zostały zamontowane kilka lat temu. Był to pomysł jednej z mieszkanek, który w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim poparło kilkaset osób. Zakład Zieleni Miejskiej uzupełnia budki regularnie, ale ostatnio woreczków z ziarnem często brakuje. Mieszkańcy zaczęli skarżyć się do ZZM, choć karma jest dostarczana tak, jak zwykle. – Mieszkańcy mówią, że one stoją puste. To nie jest prawda, bo my je uzupełniamy średnio co dwa dni, ponieważ na tyle mamy tego ziarna. Jednak są osoby, które biorą – tak jak woreczki na psie odchody – po kilka, kilkanaście sztuk – mówi Michał Szafraniec z Zakładu Zieleni Miejskiej.
Dlatego ZZM ostatnio umieścił na kaczkomatach informację o tym, że karma jest przeznaczona do dokarmiania dzikiego ptactwa na terenie Katowickiego Parku Leśnego. „Ze względu na ograniczone środki, prosimy o pobieranie maks. 2 szt. woreczków na osobę” – pisze ZZM w komunikacie na budkach. 

Co ważne, jeśli ziarna brakuje, lepiej nie zastępować go np. chlebem. Jak mówi pasjonatka ornitologii Karolina Skorb z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, karmienie ptaków chlebem jest uznawane od dłuższego czasu za szkodliwe. Chleb faktycznie jest dla ptaków czymś w rodzaju fast foodu, ale w niewielkich ilościach im nie zaszkodzi. O ile nie jest stary czy zepsuty. Jednak idealna ptasia dieta musi być urozmaicona. – Słonecznik jest jednym z ulubionych ziaren wśród ptaków. Mogą być też inne rodzaje zbóż. Może być smalec, słonina. Warto ten pokarm dywersyfikować. Nie dawać jednego rodzaju pokarmu. Dieta powinna być różnorodna, jeżeli faktycznie chcemy tym ptakom pomagać – wylicza Karolina Skorb. Dodaje też, że bez ludzkiej pomocy ptaki potrafią przetrwać zimę. Dlatego, jeśli ktoś chce je karmić, to powinien to robić odpowiedzialnie. Dokarmiać można też na własną rękę. Teraz modne są kule tłuszczowe, które można przygotować samemu w domu. Przepis można znaleźć w poniższym filmie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*