Reklama

Biblioteki oraz galeria i muzeum w Katowicach znów będą otwarte

Redakcja
Po długiej przerwie wracają biblioteki, muzeum i galeria w Katowicach. Na razie dla czytelników otworzy się wyłącznie część filii, a wszystkie instytucje będą funkcjonowały na nowych zasadach.

Epidemia wymusiła zamknięcie wielu miejsc. Wśród nich są także instytucje kultury. Po majówce weszły w życie nowe przepisy odmrażające częściowo kulturę w Polsce. Od tego momentu placówki w Katowicach przygotowywały się do ponownego otwarcia. Ostatecznie miasto zadecydowało, że powoli będzie przywracało do życia instytucje od 11 maja. – Udostępniamy od poniedziałku 11 maja 8 filii miejskiej biblioteki, a dzień później otworzymy Muzeum Historii Katowic oraz Galerię Sztuki Współczesnej BWA. Przy czym korzystając z instytucji należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i pracowników, dlatego należy odwiedzając je mieć maseczkę, dezynfekować ręce przy wejściu, a także zachować dystans od innych osób – wyjaśnia Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

W pierwszej kolejności otworzą się biblioteki. Na razie będzie to otwarcie częściowe, bo ze wszystkich 38 filii czynnych będzie osiem. Możliwe będzie wyłącznie wypożyczanie i zwracanie książek. Ma się to odbywać na nowych zasadach. Oprócz bibliotekarzy, w poszczególnych filiach może znajdować się jednocześnie maksymalnie od 1 do 3 czytelników. Dopuszczalna liczba czytelników w danej placówce jest określona w informacji przy wejściu. Pozostali czytelnicy oczekują na zewnątrz z zachowaniem dystansu 2 metrów. Ponadto wchodząc należy mieć maseczkę oraz zdezynfekować ręce. Z uwagi na bezpieczeństwo czytelnicy nie mają wolnego dostępu do zbiorów na regałach. Będą one podawane wyłącznie przez pracownika. Materiały zwrócone przez czytelników mają być odkładane na 3 dni w wyznaczone miejsce i odpowiednio oznaczane. Z otwartych ośmiu filii będą mogli korzystać również czytelnicy nie zapisani do tych placówek MBP. Można też będzie oddawać książki i audiobooki wypożyczone w innych filiach.

Od poniedziałku 11 maja dostępne dla czytelników będą następujące filie:

Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka;
Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, Os. Witosa;
Filia nr 13, ul. Młyńska 5, Śródmieście;
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia;
Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice;
Filia nr 26, ul. Goetla 2, Murcki;
Filia nr 28, ul. Uniczowska 36, Podlesie;
Filia nr 32, ul. Grzyśki 19 A, Ligota.

Otwarcie pozostałych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach zaplanowane jest na 25 maja. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

We wtorek zaczną działać też kolejne instytucje kultury, czyli Muzeum Historii Katowic i Galeria Sztuki Współczesnej BWA. Od 12 maja będzie można odwiedzić budynek główny MHK przy ul. Szafranka 9 i oddział przy ul. Rymarskiej 4 (Nikiszowiec) oraz BWA Katowice przy al. Korfantego 6. W kolejnym etapie, od 26 maja, otwarte zostaną dwa pozostałe oddziały muzeum przy ul. Kościuszki 47  i  przy ul. Kopernika 11.

Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia oraz zasad korzystania z nich z zachowaniem środków ostrożności mają być dostępne na stronach internetowych tych instytucji.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*