Reklama

Bez smartfona, ale z pierwszeństwem. Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Redakcja
Zakaz używania smartfonów, większe pierwszeństwo dla pieszych i jednolita prędkość w mieście. Te zasady wejdą w życie od 1 czerwca. Na pasach ma być dzięki nim bezpieczniej.

Podpisana w marcu przez prezydenta RP nowelizacja „Prawo o ruchu drogowym” 1 czerwca wejdzie w życie. To oznacza duże zmiany dla kierowców i pieszych. Jedni i drudzy będą mieli dodatkowe obowiązki, a cel to zwiększenie bezpieczeństwa przy przekraczaniu jezdni. – Już dzisiaj kierowca, który pokonuje przejście dla pieszych, ma przede wszystkim zwolnić. To jest pierwszy zapis. Gdy dojeżdża nawet do pustego przejścia, to zwalnia. Potem obserwować przedpole pojazdu, czyli już musi się rozglądać w lewo i prawo, co dzieje się w rejonie tego przejścia – mówi sierż. sztab. Mariusz Rudek z wydziału ruchu drogowego KMP w Katowicach.

Do tej pory pierwszeństwo miała osoba znajdująca się na przejściu dla pieszych, a teraz będzie je miał również pieszy wchodzący na nie. Dlatego kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo ma zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Ta zasada nie stosuje się do tramwajów, którym piesi muszą ustąpić pierwszeństwa.

To obowiązki po stronie kierowcy. Pieszy będzie musiał dostosować się do zakazu korzystania z telefonu, nie tylko w momencie wchodzenia na pasy. Zabronione będzie od jutra używanie podczas przekraczania jezdni urządzeń elektronicznych w sposób, który uniemożliwia obserwację drogi. Wiele osób rozmawia przez telefon lub ma wzrok skupiony na ekranie smarfona, gdy dochodzi do pasów. To będzie od 1 czerwca karane. – Czekamy tak naprawdę, jak to będzie określone w taryfikatorze. Wiemy, że mandat karny może wynieść nawet do 500 zł, jeżeli będzie to spowodowanie zagrożenia, to taka kara na pieszego może być nałożona – mówi sierż. sztab. Rudek.

W nowych przepisach znalazło się też ujednolicenie prędkości w mieście. Aktualnie w obszarze zabudowywanym, w godzinach od 23.00 do 5.00, można jeździć 60 km/h, a w ciągu dnia – 50 km/h. Po wejściu w życiu nowelizacji maksymalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia wyniesie 50 km/h.
Zmieniają się też zasady na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący będzie musiał od jutra zachować minimalny odstęp od jadącego przed nim pojazdu. Odstęp w metrach ma być nie mniejszy niż połowa prędkość pojazdu. Na przykład przy prędkości 100 km/h wymagany odstęp to co najmniej 50 m.


Dodaj komentarz

*
*