Reklama

Betonowe zamiast zielonego. Pierwsze w Polsce torowisko, które ma oczyszczać powietrze

Ł. K.
Częstochowa zamiast zielonego torowiska będzie miała antysmogowy beton. Materiał o właściwościach neutralizujących szkodliwe substancje występujące w powietrzu ma zostać zastosowany w płytach torowo-drogowych po raz pierwszy w Polsce.

Początkowo na przebudowywanym torowisku w centrum Częstochowy miała się pojawić trawa. Taka jak na na al. Korfantego od ronda im. gen. Ziętka do Rynku w Katowicach. Jednak władze miasta stwierdziły, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się na całej długości alei.  Dlatego wykonawca projektu i przebudowy trawę umieści tylko na jednym z odcinków. – W części, gdzie zastąpiliśmy zielone torowisko płytami antysmogowymi, mamy bardzo dużo dojazdów do kamienic, do posesji. Przecinanie co parę metrów zielonego torowiska betonem nie miałoby sensu – mówi Barbara Sobczyk, zastępczyni dyrektora kontraktu ze spółki NDI, wykonawcy przebudowy linii tramwajowej.
Torowisko zielone wygląda ładnie i obniża zdecydowanie hałas związany z ruchem tramwajów. Jednak jego wadą jest brak możliwości przejazdu samochodów. To w centrach miast może być dużym utrudnieniem. Na przykład w przypadku interwencji służb, gdy wozy straży pożarnej lub karetki muszą szybko dojechać na miejsce. – Z jednej strony zielone torowiska są już znane i stosowanie dosyć często w miastach polskich i europejskich. Z drugiej strony doszliśmy do wniosku, że oprócz tego zaprojektowanego zielonego torowiska będziemy chcieli zastosować zupełnie nowatorskie rozwiązanie, a więc torowisko z betonu katalitycznego, który jest sojusznikiem w oczyszczaniu powietrza – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. To ma być pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w Polsce.

Najbardziej potrzebnym czynnikiem do działania tych płyt jest słońce. Technologia TX Active opiera się więc na zastosowaniu fotokatalizatora, który przyśpiesza naturalny rozkład zanieczyszczeń pod wpływem światła słonecznego. Wychwytywane z powietrza szkodliwe substancje są zamieniane w sole, które pod wpływem deszczu trafiają do kanalizacji zamiast do płuc.

Jak chwali się firma ConTrail z Chorzowa, która wprowadziła produkt na rynek, przeprowadzone badania wykazały, że podczas słonecznej pogody w wyniku fotokatalizy ulega neutralizacji ok. 90% tlenków azotu, a także aldehydów, benzenu i innych związków organicznych. W pochmurne dni, przy niewielkim nasłonecznieniu, 70% zanieczyszczeń powietrza zostaje usuniętych lub zneutralizowanych. Wyniki badań wykazały zmniejszenie stężenia tlenku azotu przy nawierzchni wykonanej w technologii TX Active od 20% do 60% w stosunku do odcinka ulicy z nawierzchnią asfaltową.

O tym, czy to wszystko naprawdę działa będzie się można przekonać za jakiś czas. Aktualnie trwa budowa torowiska z antysmogowego betonu. Inwestycja ma potrwać do jesieni. Po jej realizacji mają być prowadzone badania, które sprawdzą jak bardzo materiał przyczynia się do polepszenia jakości powietrza.


Tagi:

Komentarze

 1. Sebastian 9 czerwca, 2021 at 3:20 pm - Reply

  Może by się ktoś ruszył i powiedział temu facetowi na przystanku, żeby nie czekał bo tramwaj długo nie pojedzie..
  😉

 2. Wydżga Stefan 9 czerwca, 2021 at 2:33 pm - Reply

  „Materiał o właściwościach neutralizujących szkodliwe substancje występujące w powietrzu zostanie zastosowany po raz pierwszy w Polsce.”

  W Warszawie dwa lata temu zaczęto w wybranych miejscach kłaść chodniki z pochłaniającego zanieczyszczenia betonu.

  • Łukasz Kądziołka 9 czerwca, 2021 at 3:43 pm Reply

   Może nie do końca precyzyjnie zostało to napisane. Proszę teraz przeczytać 🙂

Dodaj komentarz

*
*