Reklama

Będzie remont pofałdowanego odcinka na autostradzie A1, ale za 2 lata

Redakcja
Pofałdowany odcinek autostrady A1 zostanie naprawiony. Jednak zanim to nastąpi GDDKiA zleci ekspertyzę. To oznacza, że remont rozpocznie się najwcześniej za ponad 2 lata.

Niedawno minęło 10 lat od momentu oddania odcinka autostrady A1 w Piekarach Śląskich. Niedługo po tym, jak kierowcy zaczęli z niego korzystać, pojawiły się problemy. Uciążliwe dla kierowców zniekształcenia na jezdni spowodowały, że w końcu wprowadzono tu ograniczenie prędkości do 110 km/h. W ciągu dekady nic się tu zmieniło. Najpierw, w ramach gwarancji, remonty prowadził na tym odcinku wykonawca, później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak naprawy nie przyniosły poprawy. Dlatego GDDKiA zaczęła badać problem. W zeszłym roku przeprowadzono tu  m.in. ponad 50 odwiertów. Sprawą zajmowała się Rada Naukowa przy GDDKiA. Wnioski rady zostały uwzględnione w ogłoszonym w tym tygodniu postępowaniu przetargowym. Jak mówi Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział, do samej nawierzchni nie ma zastrzeżeń, problem leży głębiej. Najprawdopodobniej w podbudowie drogi. – Nasze opracowania nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Stąd jesteśmy właśnie na etapie ogłoszenia postępowania przetargowego, które ma pozwolić na określenie przyczyn, stworzenie programu naprawczego i dokumentacji projektowej – wyjaśnia Prusak.

Ekspertyza jest potrzebna, żeby można było przystąpić do naprawy 16-kilometrowego odcinka autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śląskie. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, ma zająć się nie tylko odpowiedzią na pytania dotyczące stanu drogi. Ma uzyskać też wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Wykona również dokumentację przetargową, będzie brał udział w przygotowaniu odpowiedzi na pytania zainteresowanych przeprowadzeniem prac naprawczych, a także pełnił nadzór autorski.
Program naprawczy odcinka A1 powinien powstać w ciągu 8 miesięcy od podpisania umowy. Natomiast przygotowanie projektu i uzyskanie zgód ma potrwać 14 miesięcy. GDDKiA zakłada, że przygotowanie kompletnej dokumentacji zakończy się I kwartale 2024 roku. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to w tym samym roku generalna dyrekcja ogłosi przetarg na wykonawstwo. Wtedy naprawa autostrady powinna rozpocząć się na początku 2025 roku. Termin składania ofert w ogłoszonym właśnie przetargu upłynie 10 października.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*