Reklama

Dzisiaj w środku nocy próba defilady w Katowicach. Będą testy nagłośnienia i ciężki sprzęt

Redakcja
Dzisiaj w nocy odbędzie się próba generalna przed defiladą wojskową w Katowicach. Wszystko będzie wyglądało prawie tak jak 15 sierpnia. Mieszkańcy Zawodzia, śródmieścia i Koszutki muszą przygotować się na hałas, kierowcy na zamknięte ulice, a pasażerowie na zmiany w komunikacji miejskiej.

W nocy w centrum Katowic będzie można zobaczyć maszerujące wojsko. Dzisiaj próba defilady z okazji Święta Wojska Polskiego. Z piątku na sobotę na ulicach w centrum miasta pojawi się ponad 1000 żołnierzy i wojskowe pojazdy. Próba generalna to dla wojskowych sprawdzian przed właściwą uroczystością, która odbędzie się 15 sierpnia. – Od północy do wczesnego rana, do godziny  6.00, trzeba się spodziewać, że trochę hałasu narobimy w Katowicach. Musimy wszystko przetrenować i sprawdzić sobie odległości i czasy – mówi kpt. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Podczas próby użyte zostanie rozstawione na al. Roździeńskiego i al. Korfantego nagłośnienie. Jak tłumaczy kpt. Goryszewski, jest to konieczne, bo trasa parady jest długa. Trzeba zgrać dźwięk, tak żeby do wszystkich żołnierzy w tym samym momencie docierały komendy i muzyka grana przez orkiestrę. To orkiestra nadaje rytm maszerującym żołnierzom, dlatego ona również będzie dzisiaj brała udział w próbie. Wszystko ma wyglądać tak samo, jak podczas defilady za tydzień. Ulicami Katowic w nocy z soboty na niedzielę przejedzie ciężki sprzęt. Zabraknie tylko statków powietrznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: 1200 żołnierzy ćwiczy przed defiladą na lotnisku w Muchowcu

Główna próba ma się rozpocząć o 2.00 w nocy i potrwa do 4.00. Wojsko przemaszeruje przez miasto maksymalnie dwa razy. Jednak już wcześniej będzie można zobaczyć żołnierzy na ulicach Katowic, a wszystko ostatecznie zakończy się o godz. 6.00 Wszystkie ulice będą zamknięte już od godz. 20.00, a od 19.00 zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej. Do rana nie będzie można przejechać ul. Bagienną (od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską), al. Roździeńskiego (od węzła z ul. Murckowską do ronda im. gen. J. Ziętka) oraz przez rondo im. gen. J. Ziętka, ul. Chorzowską (od ul. Sokolskiej do ronda im. gen. J. Ziętka), al. Korfantego (od ul. Moniuszki do ul. Telewizyjnej) i tunelem pod rondem (otwarta będzie jezdnia z Chorzowa w kierunku Sosnowca). Nie będzie można też korzystać ze skrzyżowań z ulicami: Karłowicza, Gnieźnieńską, Konduktorską, Kozioła, Słoneczną, pętli Słonecznej, Katowicką, Olimpijską, Morcinka, Chorzowską. Wyjazd z i na ul. Bagienną nie będzie możliwy z ulic: Murckowskiej (zjazdy i wyjazdy na węźle drogowym), Bohaterów Monte Cassino (zjazdy i wyjazdy), Braci Stawowych, 1 Maja, Krakowską. Utrudnienia dla kierowców mają występować do godziny 7.00 w sobotę. Jednak kilka godzin dłużej, bo do godziny 11.00, mają potrwać utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. Więcej szczegółów o zmianach w rozkładach jazdy i trasach autobusów oraz tramwajów są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Obywatel 12 sierpnia, 2019 at 4:15 pm - Reply

  Ciekawe ile spalin znowu nawdychamy w miescie.
  O ile wiem to sprzęt wojskowy spala olbrzymie ilości paliwa.
  W tygodniu hałas i smród spalin, na weekend
  hałas imprezek i smród spalin.
  Na szczęście moja rodzina zrobiła próbę generalną przed wyjazdem i spisała się wzorowo. Czekamy tylko środy na rozkaz wymarszu z tego miasta ogrodów.

 2. henryk 12 sierpnia, 2019 at 11:29 am - Reply

  Po jakiego grzyba nam ta defilada. Pan Krupa chce sie podlizać Pisowi a mieszkancy nie mogą spać ani spokojne żyć w swoim mieście

 3. michał 10 sierpnia, 2019 at 9:50 am - Reply

Dodaj komentarz

*
*